Ny datalogiuddannelse kun for kvinder

Med en uddannelse specielt skræddersyet til piger satser Syddansk Universitet nu på at hverve piger til datalogistudiet. Det hemmelige våben er etiske, samfundsmæssige og filosofiske fag, som skal fænge gymnasiepigerne.

Danmark har brug for kvindelige dataloger, mener man på Syddansk Universitet. Her skal en ny skræddersyet uddannelse specielt til piger nu fænge de yngre kvinder.

Det fortæller Kim Skak Larsen, som er institutleder og professor ved Syddansk Universitets Institut for Matematik og Datalogi (IMADA).

- Der er ikke nogen objektiv grund til, at piger ikke skulle kunne læse datalogi. De få piger, som søger ind hos os, klarer sig rigtig godt, siger Kim Skak Larsen.

Blødere fag skal fænge

I øjeblikket har instituttet dog stort set ingen kvindelige studerende. Men det skal en målrettet uddannelse til piger nu rette op på.

Ud over matematik og andre tekniske fag på studiet skal mere bløde fag som etik, menneske og samfund, sprog og kommunikation få pigernes øjne op for kvaliteterne ved uddannelsen.

- Det er vigtigt at sige, at pigerne får en regulær datalogiuddannelse. Disse fag er et supplement, som man kan vælge til, siger Kim Skak Larsen.

Det er nemlig ikke ligegyldigt, om piger vælger datalogi-uddannelsen fra, mener institutlederen, som ser pigernes fravær på datalogistudierne som et problem for samfundet.

Samfundsproblem

- Samfundet mangler i den grad dataloger. Hvis vi ikke kan få pigerne til at søge, er det potentielt halvdelen af de kvalificerede, som vi ikke får fat i.

Men det er også et problem lokalt på instituttet. Institutlederen mener, at studiemiljøet bør være en afspejling af samfundet, og at tonen er anderledes, hvis der kun er mænd til stede.

- Vi vil også gerne ansætte kvindelige datalogiske forskere. Og hvis ingen piger studerer, har vi ingen at rekruttere af senere, siger Kim Skak Larsen.

Manglen på piger på datalogistudierne er ikke udelukkende et problem i Danmark, fortæller institutlederen.

- Det er et nordeuropæisk og amerikansk fænomen, hvorimod der omkring Middelhavet og i Asien er masser af kvindelige dataloger, siger Kim Skak Larsen.

Kim Skak Larsen er kun institutleder på IMADA fire dage endnu. Fra den første juli hedder den nye institutleder Anne Rasmussen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere