Danskere anklaget for at hjælpe hackergruppe

To danskere har hjulpet en international piratkopieringsgruppe med at udnytte it-systemet på Handelshøjskolen i København. Det mener Frederiksberg Politi, der nu har tiltalt de to mænd.

To danske mænd står til at blive idømt bøder for piratkopiering. Frederiksberg Politi har tiltalt de to mænd, der kom i søgelyset under en international politiaktion koordineret af det amerikanske forbundspoliti FBI.

De to danskere hjalp angiveligt den internationale piratkopieringsgruppe Fairlight med at udnytte it-systemet på Handelshøjskolen i København (CBS), skriver Ritzau.

Dansk politi blev involveret i sagen, da FBI afslørede Fairlight, der planlagde ulovligheder via et lukket netsted, der blev drevet fra en server på Handelshøjskolen.

Politiet mener ifølge Ritzau, at de to tiltalte danske mænd stod bag den pågældende server.

Den internationale organisation Business Software Alliance, der repræsenterer ejerne af det piratkopierede materiale, kræver 600.000 kroner i erstatning.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job