ITEK: KMD dumper sig ind på private marked

ITEK under Dansk Industri mener, at kommune-ejede KMD dumper priserne på private opgaver så meget, at private selskaber presses. Stop det, eller sælg KMD, lyder det i skarpt brev fra ITEK til KL.

KMD dumper priserne på it-opgaver til private selskaber og det forvrider konkurrencen på det private it-marked.

Det mener Dansk Industris it-gren, ITEK, der i et brev til KMD-ejeren, Kommunernes Landsforening, direkte kræver KMD solgt, skriver Berlingske Tidende.

- Hold KMD fra det private marked - eller sælg aktierne nu, lyder det kontant i brevet, der ifølge Berlingske Tidende er afsendt af ITEK-direktør, Tom Togsverd.

- I løbet af de seneste 12 måneder har vi set KMD byde aggressivt på store statslige kontrakter og på det private marked. Mange private kontrakter er vundet til dumpingpriser, hedder det i brevet.

- Det kunne tyde på, at KMD benytter sin monopollignende status på det kommunale marked til at dumpe sig ind på det private marked, lyder det ifølge Berlingske Tidende i brevet.

KL-formand Erik Fabrin er rystet over kritikken. Han siger, at han ikke har fået indikationer på, at der skulle finde prisdumping sted.

Han kræver samtidig, at ITEK dokumenterer påstandene.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere