Falck har kun et skuldertræk til overs for Økonomistyrelsens kostbare milliard-planer om et nyt beredskabs-radionet.
Falck klarer sig nemlig fint uden i det daglige uden, lyder beskeden.
- Politiet skal have et nyt system, og derfor skifter vi alle sammen ud. Men det er ikke os der presser på, siger it-direktør i Falck, Torben Rubjerg.
Velfungerende udstyr
Han peger på, at Falck har velfungerende udstyr.
- Det er vores kollegaer i beredskabet, der klager over kommunikationsudstyr, der er gammelt og umuligt at få reservedele til, forklarer han.
Kun ved større ulykker og terror ser Falck en forbedring.
Den skadesteds-radio, der idag bruges ved større ulykker, er nemlig gammeldags med walkie-talkie.
- Men det er jo svært at sige, om det nye system vil redde menneskeliv, lyder det fra Torben Rubjerg.
Ingen betydning
Falcks udmelding får dog ingen påvirkning på milliard-projektet.
- Det vil under ingen omstændigheder få os til at stoppe projektet, siger vicedirektør i Økonomistyrelsen, Henrik Pindholdt.
Han henviser til, at det er en politisk beslutning, at beredskabet skal have et fælles system.
Styrelsen hørte inden projektet de involverede parter. Henrik Pindholdt ønsker dog ikke at kommentere indholdet af mødet med Falck.