Dotcom-milliardær tilbage efter nedtur

Dotcom-tidens måske største børsstjerne, 50-årige Frank Quattrone, er klar til igen at kaste sig over forretningslivet, efter retssager og forbud har holdt ham ude i flere år. Et forlig åbner nu for hans tilbagevenden.

Den tidligere børsstjerne Frank Quattrone er på vej tilbage i bankverdenen efter krak, retssager og andre ubehageligheder har holdt ham væk fra forretningsverdenen i flere år.

Hans tilbagevenden kommer efter et forlig har sat en stopper for en ny retssag, der ellers har været under opsejling.

Det betyder, at Frank Quattrone slipper for yderligere straf, hvis han kan holde sig på måtten i et år.

Den måske største

Frank Quattrone var blandt de absolut største stjerner på børshimlen i dotcom-dagene, hvor han blandt andet var med til at bringe Cisco, Amazon og Netscape på børsen.

Han blev regnet for at være blandt de første, der kunne se potentialet i teknologiaktier og havde endda sin egen presseafdeling på et tidspunkt.

Frank Quattrone havde i sine velmagstdage en årsløn på mere end 100 millioner dollar.

Han har ikke løftet sløret for, hvad han vil kaste sig over, men brancheanalytikere finder det oplagt, at han åbner et konsulentfirma eller kaster sig over venture-verdenen.

Det regnes for sikkert, at han fortsat står på særdeles god fod med en stribe førende selskaber og personer i teknologiverdenen, hvor han har ført mere end 175 virksomheder på børsen.

Frank Quattrone blev i efteråret 2004 idømt 18 måneders fængsel, fordi han i december 2000 sendte en e-mail til kollegaerne, hvori han bad dem om at "rydde op" i deres filer. Han blev dog frikendt i ankesagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics