Traen fordobler overskud efter FESD-succes

Investeringer i forrige regnskabsår får Traen til at flyve mod himlen. Selskabet har haft stor succes med at få kommunerne til at vælge sin ESDH-løsning og kan melde om en fordobling i både omsætning og indtjening.

Danske Traen Informationssystemer har i det seneste regnskabsår fordoblet selskabets resultat og næsten fordoblet omsætningen.

Virksomheden er dermed vendt stærkt tilbage efter at have mærket en mindre nedgang sidste år.

Resultatet er forventet og skyldes blandt andet, at Traen har investeret kraftigt.

De investeringer er først blevet lønsomme i år.

Villige til at investere

En del af succesen skyldes også, at kommunerne på grund af kommunalreformen skal have nye systemer til elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH) inden 1. januar 2007.

- Vi har været både heldige og dygtige. Vi har i hvert fald fået en markant markedsandel på ESDH-området, siger Simon Svarrer, direktør i Traen.

Størst blandt kommunerne

Traen er klart de største på markedet for elektronisk sags- og dokumenthåndtering blandt kommunerne.

Ifølge Simon Svarrer har 30 kommuner har valgt et ESDH-system fra FESD-konsortiet bestående af Traen og Accenture, der er et af de tre konsortier, der er udpeget af staten til udrulning af ESDH i det offentlige på særlige rammekontrakter.

Dermed har Traen en markedsandel på 30 procent.

I regnskabsåret 2005/06 har Traen fordoblet resultatet til 2,5 millioner kroner, mens omsætningen er steget fra 29 millioner kroner til 48 millioner kroner.

Resultatet kommer efter en mindre nedgang i forrige regnskabsår. Her faldt indtjeningen med 25 procent på trods af, at omsætningen steg med 23 procent.

Fremtiden

Traen vil i det kommende år forsøge at fortsætte den vækst, virksomheden har oplevet de sidste mange år.

Særligt fokus har selskabet på de statslige myndigheder og de nye regioner.

- Der er ingen tvivl om, at vi selvfølgelig ønsker at udvide vores markedsandele inden for det offentlige. Det gælder selvfølgelig det kommunale, men vi ønsker også at sætte vores præg på andre steder i den offentlige sektor. Det kunne være på regionsniveau eller inden for staten, fortæller Simon Svarrer.

Det er dog ikke kun det offentlige, der er i Traens søgelys. Også privatområdet skal styrkes.

- Der vil være en række fokusindsatser inden for det private, som, vi håber på, vil lykkes næste år. Indsatsen skulle gerne sørge for, at den vækst, vi har oplevet de sidste mange år, også fortsætter næste år, siger Simon Svarrer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job