Animeret billedspam snyder filtre

Afsenderne af billedbaserede spammails forsøger at slippe forbi spamfiltre ved at benytte animerede billeder, der skal snyde tekstgenkendelsessoftware.

De såkaldte aktiespammere har på det seneste fundet på nye tricks til at slippe forbi de spamfiltre, som en stor del af internetbrugerne i dag beskytter sig med.

De var de første til i stort omfang at anvende "billedspam", hvor teksten er erstattet af en billedfil.

Spammerne satser derefter på, at modtagerens e-mailprogram viser billedfilen, så modtageren kan læse spammailen.

Genkende ord eller mønstre

Denne metode kunne slippe forbi de filtre, der baserer sig på at genkende ord eller mønstre i tekst eller HTML-kode i spammails.

Billedspam kan imidlertid fortsat genkendes ved hjælp af tekstgenkendelsessoftware, OCR.

Derfor har spammerne nu taget nye metoder i brug, skriver antivirusfirmaet Kaspersky Lab.

Det gælder blandt andet brugen af animerede billedfiler, hvor eksempelvis tre ud af de fire delbilleder blot er inkluderet for at forvirre OCR-software og kun bliver vist i et kort øjeblik for brugeren, mens det sidste delbillede indeholder selve spamteksten.

Kun aktiespammere

Ifølge Kaspersky Lab kan de bedste spamfiltre dog fortsat opfange de spammails, der benytter denne teknik. Det er ifølge selskabet indtil videre kun aktiespammere, der har benyttet sig af teknikken.

Også sikkerhedsfirmaet CSIS har fundet eksempler på brug af animerede billeder til at forklæde indholdet af spammails.

Selskabet har desuden fundet spammails, hvor teksten står skævt på skærmen, hvilket igen kan gøre det vanskeligere for OCR-software at læse teksten.

Relevant link

Kaspersky Labs weblog om animeret spam

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision