Danskerne kræver indgreb mod jobkarteller

Et klart flertal af den danske befolkning mener, at virksomheder bør forbydes muligheden for at indgå hemmelige aftaler med hinanden, der forhindrer jobskifte mellem virksomhederne.

Det er direkte uacceptabelt, når virksomheder indgår aftaler med andre virksomheder om ikke at ansætte hinandens medarbejdere.

Det mener otte ud af ti danskere ifølge en undersøgelse baseret på mere end 1000 besvarelser, som Userneeds har udarbejdet for Computerworld.

Ifølge undersøgelsen mener ni ud af 10 danskere, at det skal være lovpligtigt for virksomhederne at informere deres ansatte om aftalerne, hvis de alligevel indgås.

Knap 90 procent mener desuden, at aftalerne bør omfattes af funktionærloven, så ansatte kan få udbetalt kompensation, hvis de er bundet af en sådan aftale.

Politisk flertal for ændring

Dermed støtter befolkningen op om det politiske flertal, der dannes af R, DF, S og Enhedslisten for at gøre noget ved problemet med hemmelige aftaler på arbejdsmarkedet.

I modsætning til de tre andre partier, mener Enhedslisten dog, at aftalerne helt skal forbydes og ikke blot gøres lovpligtige at oplyse om.

- Vi mener principielt, at det skal være forbudt. Aftalerne er en måde at binde ansatte på, som ikke hører hjemme på et fleksibelt arbejdsmarked, siger Jørgen Arbo-Bæhr, arbejdsmarkedsordfører for Enhedslisten.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V)

Han har dog i går svaret på en række § 20-spørgsmål stillet af Thomas Adelskov (S). Her understreger han, at han tager afstand fra de hemmelige aftaler.

Alligevel vil Claus Hjort Frederiksen ikke foretage sig noget, før en ny afgørelse i en tvist mellem selskaberne NeoProcess og WM-data om netop den pågældende type hemmelige aftaler er afsagt i Højesteret, efter sagen i august blev anket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S