Eksperter: Firmaer for dårlige til voip-sikkerhed

Mens udbredelsen af ip-telefoni vokser, stiger faren for, at vi snart ser de første digitale angreb udført ved hjælp af teknologien. Det spår analytikere og sikkerhedsfirmaer. Virksomhederne ved nemlig for lidt om sikkerhed.

Aflyttede samtaler, virus i firma-netværket eller i værste fald et totalt kommunikationsnedbrud.

Det frygter analytikere og sikkerhedsfirmaer kan blive fremtiden for virksomheder, som benytter ip-telefoni.

For selvom de fleste virksomheder i dag forbinder den stadig mere udbredte ip-telefoni med besparelser og ikke nye sikkerhedsrisici, varer det ikke længe, før det kan blive tilfældet.

Både sikkerhedseksperter og analytikere vurderer at det ikke varer længe før vi ser de første sikkerhedsangreb på virksomheder gennem ip-teknologien.

Det skriver Erhvervsbladet.

Softwaren er problemet

Problemet skyldes ikke selve voip-teknologien. Det er derimod softwaren til voip-telefonien, der udgør problemet, forklarer Lasse Hjorth, der er supportchef ved sikkerhedsvirksomheden Virus112.

- Her åbner man reelt en port ind til den enhed, som skal modtage opkaldet, siger Lasse Hjorth til Erhvervsbladet.

Ifølge Lasse Hjort er problemet, at firmaerne løber ind i store udfordringer, når de skifter det traditionelle telefonsystem i et lukket system ud med ip-telefonien, der fungerer via internettet.

Ikke sikkert nok

Hos softwarefirmaet Check Points mener Jan Bau, direktør i Danmark, at alt for få virksomheder tænker sikkerhed ind i deres voip-telefoniløsning, fordi de ikke ved, hvad de skal være opmærksomme på.

Den komplicerede teknologi gør nemlig, at sikkerheden kommer i anden række.

- Jeg mener ikke, at der tænkt tilstrækkelig med sikkerhed ind i de løsninger, der bliver implementeret i dag, siger han til Erhvervsbladet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS