Sonofon lancerer 3G-telefoni i morgen

Sonofon bliver Danmarks tredje selskab med eget aktivt 3G-net. Selskabet lancerer i morgen sin 3G-tjeneste, kun 9 måneder efter at have købt licensen.

Sonofon tænder ved midnat for sit 3G-net, og bliver dermed det tredje 3G-selskab i Danmark efter 3 og TDC. Telia har også en licens, men har ikke aktiveret sit net endnu.

Sonofon satser på både erhvervsmarkedet, og privatmarkedet. Erhvervsmarkedet vil selskabet forsøge at ramme med blandt andet afsætning af et datakort til bærbare computere, og dermed lægge sig i halen på både TDC og 3, der også har satset på at sælge udstyr til det mobile kontor.

Privatmarkedet skal have telefoni, videotelefoni og indholdstjenester, for eksempel musikdownload og streaming af nyheder og sport. Et musiknummer i Sonofons 3G-net kommer for eksempel til at koste 5 kr.

At Sonofon også vil sælge til privatmarkedet fra starten af betyder, at Sonofon ikke kopierer den strategi, TDC fulgte, om kun at åbne nettet for erhvervskunderne for først senere at lade de private komme til.

Dækning i de fire største byer

Sonofons 3G-net får dækning i Danmarks fire største byer fra starten af, når nettet tændes ved midnat i aften. Det eneste, der kræves for at komme på, er en telefon, en PDA eller et datakort, som er 3G-kompetibelt. Man behøver således ikke et nyt SIM-kort, bare der står Sonofon på det.

Minuttakster og datatrafiktakster i det nye 3G-net bliver de samme som i 2G-nettet.

Allerede i juni afholdte Sonofon generalprøve i de fire største byer og inviterede udvalgte kunder på nettet. Og nu åbner nettet så for alle.

Dermed har Sonofon udrullet 3G rekord hurtigt og er klar til at gå i luften kommercielt med sit net kun 9 måneder efter, at licensen blev købt for 533 millioner kroner. Hertil kommer et milliard-beløb til udbygningen af nettet.

Erfaringer fra Norge

Sonofon tilskriver selv den hurtige udrulning, at selskabet har kunnet gøre brug af Telenors 3G-udrulningshold, der stod for en tilsvarende udrulning i Norge for et år siden.

- Vi drager stor nytte af Telenor koncernens 3G-erfaringer fra Norge. Netop disse erfaringer har sat os i stand til at bygge det danske netværk hurtigt og effektivt, sagde Sonofons strategichef Jesper Hansen allerede ved generalprøven i sommers.

Samtidig med at Sonofons kunder kommer på 3G-nettet, vil der også blive åbnet op for kunderne i Sonofons lavprisselskab CBB, der også benytter Sonofons net.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura