Sander afviser gratis signatur til virksomheder

Videnskabsminister Helge Sander (V) afviser at gøre den digitale signatur gratis for virksomheder. Det sker, selvom flere eksperter peger på, at det vil gøre signaturen mere populær hos befolkningen.

Private virksomheder skal betale for modtagelse af digitale signaturer i lighed med alle andre omkostninger for at drive forretningen.

Det mener Videnskabsminister Helge Sander.

– Mange private virksomheder har allerede set mulighederne i den digitale signatur, og flere vil komme til i fremtiden. Regeringen ser således ingen grund til at subsidiere den digitale signatur i relation til private virksomheders kommercielle forretning, siger Videnskabsminister Helge Sander

Ugennemtænkt

Søren Brøndum fra NNIT mener derimod, at staten må finde de få midler, som virksomhederne betaler, ligesom det i dag er gratis for borgerne at anskaffe og for myndigheder at bruge.

– Det er ugennemtænkt. Der er milliarder at spare for samfundet, hvis befolkningen for alvor tog signaturen til sig og brugte den ofte, og derfor er de penge, virksomhederne betaler for signaturen, småpenge i det store billede, siger han.

IT– og Telestyrelsen har tidligere oplyst, at erhvervslivet har været forslæbende i forhold til at integrere signaturen, og at de faktisk ikke kender til mere end 25 virksomheder, der bruger den.

Dødfødt projekt

Alle it-ordførere fra oppositionspartierne, undtagen Enhedslisten, mener, at det er forkert at forkaste muligheden for at sætte prisen for de private virksomheder ned.

Magnus Heunicke fra Socialdemokraterne og Jørn Dohrmann fra Dansk Folkeparti mener, at virksomhederne burde kunne bruge den digitale signatur gratis i en periode.

– I dag skal man betale for brugen, og man får ingen fordele. Projektet er dødfødt, siger Jørn Dohrmann, der dog ikke vil gøre en indsats for at gøre signaturen gratis for alle.

– Hele håndteringen af signaturen er ikke grebet professionelt an. Vi kan ikke redde det med at gøre signaturen gratis. Der skal mange flere boller i suppen, hvis det her skal skydes i gang, og det tror jeg simpelthen ikke Helge Sander formår.

Støtte fra Enhedslisten

Helt så pessimistiske er ordførerne fra de andre partier ikke, men de mener alle, at Videnskabsministeriet klart har undervurderet opgaven med at udbrede den digitale signatur, og at Helge Sander bør opprioritere indsatsen.

Eneste støtte får ministeren fra en uventet kant.

– Hvis de private firmaer ser en grund til at bruge den digitale signatur, så er det rimeligt, at de betaler for det, siger Enhedslistens Per Clausen.

Han vil til gengæld bruge flere penge på at forbedre de offentlige løsninger, så man kan sende flere skemaer ind digitalt og underskrive med digital signatur.

Læs mere om den digitale signatur i den trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S