Den digitale signatur bliver bærbar

Den digitale signatur skal kunne bruges på en hvilken som helst computer, hvornår man end vil. Holbæk Kommune forsøger sig ved at uddele cd'er med signaturen på. Til foråret kan man hente en signatur i en række butikker.

Skal den digitale signatur for alvor slå igenne, skal den uden problemer kunne transporteres rundt fremfor som i dag kun at være tilgængelig på en enkelt computer.

Fra næste forår vil det derfor være muligt at aflevere sin USB-pen i butikker over hele landet og få sin digitale signatur installeret derpå direkte, fortæller chefkonsulent i IT- og Telestyrelsen, Palle H. Sørensen.

EDB Gruppen, TDC og Videnskabsministeriet står desuden klar i kulissen med et nøglekort med digital signatur, som kommuner kan sende til alle voksne borgere og medarbejdere.

50.000 cd-kort på vej

Ny Holbæk Kommune har allerede bestilt 50.000 nøglekort, og flere kommuner er på vej.

I forvejen har virksomhederne allerede haft muligheden for cd-kort siden foråret.

Nøglekortet kan afspilles i almindelige cd-rom drev, men er kun på størrelse med et kreditkort.

Usikker løsning?

De danske universiteter har tidligere udtrykt betænkelighed ved at bruge en lignende løsning, da den ikke er så sikker som en hardware-baseret løsning, for eksempel på et chipkort.

Palle H. Sørensen afviser, at løsningen er usikker, da det kræver "stor regnekraft" at bryde krypteringen.

Desuden vil der med cd-kort-løsningen ikke blive installeret noget på selve maskinen, hvilket også øger sikkerheden.

Chips mere besværlige

Pengeinstitutternes Betalingsservice (PBS) står bag konkurrenten til digital signatur, Net-ID.

PBS har allerede delt chipkort ud til 50.000 danske virksomheder.

Chipkort-løsningen kræver en chiplæser, og løsningen er mere besværlig for brugerne.

Der har derfor været meget få brugere af systemet i Østrig, Tyskland og Finland, der har forsøgt løsningen.

– Jeg har svært ved at forestille mig succes hos borgerne, lyder det fra Peter Fjellbye, chefkonsulent hos PBS.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S