Gymnasie-elever presses til pc-køb

Gymnasie-elever må til lommerne for at få fuldt udbytte af undervisningen. De skal nemlig selv medbringe en bærbar computer. Kritikere frygter, at det kan være begyndelsen på en social skrævvridning.

Mange gymnasier er enig om, at bærbare computere er vejen til en mere moderne undervisning, der giver mulighed for bedre gruppe- og projektarbejder.

Men kommende gymnasieelever må hellere finde sig et fritidsjob, for det er dem selv, der skal finansiere computerne.

– Der er nogle skoler, der har eksperimenteret med at købe bærbare til eleverne eller at servicere elevernes bærbare. Det tror jeg bestemt, man er holdt op med, siger Peter Kuhlmann, formand for rektorforeningen, der repræsenterer de almene gymnasier.

– Jeg ser frem til den periode, hvor eleverne kommer ind ad døren med en bærbar under armen, som de lige smækker på det trådløse net. Det er et krav, vi ikke kan stille endnu, siger han.

Social skævvridning

Men et sådant krav kan føre til social skævvridning, mener Finn Arvid Olsson fra de tekniske skolers HTX-udvalg.

Han opfordrer kraftigt til, at alle gymnasier køber eller leaser en bærbar computer til alle deres elever. Især på de almene gymnasier, mener han ikke, der er nogen undskyldning.

– Det bør man have råd til. Det taxameter, det almene gymnasium får, er suverænt højere, end det, som de tekniske gymnasier og handelsgymnasier får. Når man i de to gymnasier har råd til at indføre rigtig mange computere, så han man også på det almene, siger Finn Arvid Olsson.

Også formanden for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning, Rosa Lund, er kritisk.

– Man skal huske, at der også skal være plads til de elever, der ikke har råd til en bærbar, siger hun.

Ophæver ejendomsretten

Tønder Gymnasium er et af de gymnasier, der opfordrer eleverne til at tage en bærbar computer med.

Her er det cirka 90 procent af eleverne, der har egen bærbar computer med, og skolen oplever ikke problemer for mindretallet uden computere.

– De deler bare om de computere, der er der. Det virker til, de ophæver den private ejendomsret, når de er sammen, siger Bo Trige Rasmussen, inspektor på Tønder Gymnasium.

Følg med i Computerworlds serie om it i uddannelsessystemet i den trykte udgave på fredag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S