Gymnasie-elever presses til pc-køb

Gymnasie-elever må til lommerne for at få fuldt udbytte af undervisningen. De skal nemlig selv medbringe en bærbar computer. Kritikere frygter, at det kan være begyndelsen på en social skrævvridning.

Mange gymnasier er enig om, at bærbare computere er vejen til en mere moderne undervisning, der giver mulighed for bedre gruppe- og projektarbejder.

Men kommende gymnasieelever må hellere finde sig et fritidsjob, for det er dem selv, der skal finansiere computerne.

– Der er nogle skoler, der har eksperimenteret med at købe bærbare til eleverne eller at servicere elevernes bærbare. Det tror jeg bestemt, man er holdt op med, siger Peter Kuhlmann, formand for rektorforeningen, der repræsenterer de almene gymnasier.

– Jeg ser frem til den periode, hvor eleverne kommer ind ad døren med en bærbar under armen, som de lige smækker på det trådløse net. Det er et krav, vi ikke kan stille endnu, siger han.

Social skævvridning

Men et sådant krav kan føre til social skævvridning, mener Finn Arvid Olsson fra de tekniske skolers HTX-udvalg.

Han opfordrer kraftigt til, at alle gymnasier køber eller leaser en bærbar computer til alle deres elever. Især på de almene gymnasier, mener han ikke, der er nogen undskyldning.

– Det bør man have råd til. Det taxameter, det almene gymnasium får, er suverænt højere, end det, som de tekniske gymnasier og handelsgymnasier får. Når man i de to gymnasier har råd til at indføre rigtig mange computere, så han man også på det almene, siger Finn Arvid Olsson.

Også formanden for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning, Rosa Lund, er kritisk.

– Man skal huske, at der også skal være plads til de elever, der ikke har råd til en bærbar, siger hun.

Ophæver ejendomsretten

Tønder Gymnasium er et af de gymnasier, der opfordrer eleverne til at tage en bærbar computer med.

Her er det cirka 90 procent af eleverne, der har egen bærbar computer med, og skolen oplever ikke problemer for mindretallet uden computere.

– De deler bare om de computere, der er der. Det virker til, de ophæver den private ejendomsret, når de er sammen, siger Bo Trige Rasmussen, inspektor på Tønder Gymnasium.

Følg med i Computerworlds serie om it i uddannelsessystemet i den trykte udgave på fredag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos