Gymnasie-elever presses til pc-køb

Gymnasie-elever må til lommerne for at få fuldt udbytte af undervisningen. De skal nemlig selv medbringe en bærbar computer. Kritikere frygter, at det kan være begyndelsen på en social skrævvridning.

Mange gymnasier er enig om, at bærbare computere er vejen til en mere moderne undervisning, der giver mulighed for bedre gruppe- og projektarbejder.

Men kommende gymnasieelever må hellere finde sig et fritidsjob, for det er dem selv, der skal finansiere computerne.

– Der er nogle skoler, der har eksperimenteret med at købe bærbare til eleverne eller at servicere elevernes bærbare. Det tror jeg bestemt, man er holdt op med, siger Peter Kuhlmann, formand for rektorforeningen, der repræsenterer de almene gymnasier.

– Jeg ser frem til den periode, hvor eleverne kommer ind ad døren med en bærbar under armen, som de lige smækker på det trådløse net. Det er et krav, vi ikke kan stille endnu, siger han.

Social skævvridning

Men et sådant krav kan føre til social skævvridning, mener Finn Arvid Olsson fra de tekniske skolers HTX-udvalg.

Han opfordrer kraftigt til, at alle gymnasier køber eller leaser en bærbar computer til alle deres elever. Især på de almene gymnasier, mener han ikke, der er nogen undskyldning.

– Det bør man have råd til. Det taxameter, det almene gymnasium får, er suverænt højere, end det, som de tekniske gymnasier og handelsgymnasier får. Når man i de to gymnasier har råd til at indføre rigtig mange computere, så han man også på det almene, siger Finn Arvid Olsson.

Også formanden for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning, Rosa Lund, er kritisk.

– Man skal huske, at der også skal være plads til de elever, der ikke har råd til en bærbar, siger hun.

Ophæver ejendomsretten

Tønder Gymnasium er et af de gymnasier, der opfordrer eleverne til at tage en bærbar computer med.

Her er det cirka 90 procent af eleverne, der har egen bærbar computer med, og skolen oplever ikke problemer for mindretallet uden computere.

– De deler bare om de computere, der er der. Det virker til, de ophæver den private ejendomsret, når de er sammen, siger Bo Trige Rasmussen, inspektor på Tønder Gymnasium.

Følg med i Computerworlds serie om it i uddannelsessystemet i den trykte udgave på fredag.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S