Næste skridt: Avispirater

Vi har kun set begyndelsen på de muligheder, som systematisk krænkelse af ophavsrettigheder på internettet giver. Nye kæmpe-slagsmål venter.

ComputerViews: Spidsfindigheder i russisk lovgivning om ophavsret er blevet et hot samtaleemne over danske spiseborde, mens pladeselskaberne kæmper en tilsyneladende umulig kamp imod misbrug af deres produkter.

Men musik er bare begyndelsen.

En AllofDivX.com ligger lige til højrebenet til Blockbusters utvivlsomt store misfornøjelse, men alt hvad der kan sælges i digital form vil fremover kunne blive udbudt gratis eller meget billigt af foretagender i udlandet.

Avisbranchen vil ganske givet være blandt de næste deltagere i ophavsrets-slagsmålene, og de danske medievirksomheder kan lige så godt med det samme forberede sig på, at en butik som AlloftheNews.com slår dørene op.

Forestil dig følgende: Dygtige og kapitalstærke forretningsmænd åbner en internetbiks i Rusland, hvor man kan læse og søge ubegrænset i alle verdens store aviser – herunder alle de danske – for blot fem US dollar om måneden.

Firmaet vil udover at høste alle de gratis nyheder, aviserne lægger på nettet, også købe e-udgaven af samtlige udvalgte aviser som pdf-fil hver dag og tilføje indholdet til et støt voksende artikelarkiv.

Websiden er helt efter bogen: En intuitiv og lækker brugergrænseflade uden reklamer, men med alverdens features som nyhedsalarmer eller et ugentligt analyse-sammenkog tilsendt som pdf, redigeret automatisk efter hver abonnents interesser og smag.

Vil du være inden for eller uden for?

Forbrugere verden over skal nu gøre op med sig selv, om de vil holde sig inde for loven, eller vælge det ulovlige og langt bedre produkt.

Skal det være et avisabonnement (flere tusind kroner om året for én avis), netaviser med stadigt mere påtrængende reklamer eller krav om betaling, suppleret med søgninger i Infomedias avisarkiv (mellem 17,50 og 39(!) kroner per artikel)?

Eller en langt billigere, mere overskuelig løsning, med et tusindfoldigt større udvalg – der så blot er ulovlig at bruge?

Det eneste, der forhindrer en sådan internettjeneste i at dukke op i morgen, er ophavsret-lovgivning samt forbrugernes moral.

Men erfaringerne viser efterhånden tydeligt, at ingen af delene vil kunne dæmme op for fænomenet.

Også andre lande vil slå dørene op

Skulle smuthullerne i russisk lovgivning og landets juridiske system ikke række, skal der nok være andre af klodens lande, der kan huse et sådan firma og dertilhørende server uden brok.

Efter at avisbranchen således er blevet truet grundigt på dens levebrød kommer turen til bogverdenen.

Allerede nu florerer indscannede bøger på fildelingstjenester, men i løbet af nogle år vil e-bogen dukke op som et reelt alternativ, efterfulgt af dejligt billige men lyssky e-bogs-forhandlere i udlandet.

Find popcornene frem og gør dig klar til at overvære nogle uskønne globale copyright-slåskampe de kommende år.

Og overvej imens om du vil kunne holde dig inden for lovens rammer?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Servicecenter

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S