Pc-leverandører i kamp efter Vista-lancering

Pc-producenterne Dell og Lenovo styrker deres produkter for at konkurrere med blandt andet Hewlett-Packard om kunderne, mens Microsoft forbereder salget af Windows Vista til virksomheder.

Vista til almindelige forbrugere kommer ikke i butikkerne før 30. januar, men pc-leverandørerne begynder at sælge pc’er til erhvervslivet med Vista, Office 2007 og Exchange Server 2007 præinstalleret allerede fra i dag.

Udsigten til, at kunderne skynder sig at opgradere deres hardware, så den kan håndtere det forsinkede operativsystem, har fået flere pc-leverandører til at styrke deres udbud af it-ydelser.

Lenovo annoncerede torsdag, at selskabets ThinkVantage softwarepakke vil dække Windows Vista Enterprise.

Samtidig tilbyder Dell nu en onlineapplikation, kaldet Dell Readiness Advisor, der kan indikere, om der er brug for hardwareopdatering.

Dell har også annonceret et “Vista ROI Tool”, hvor brugere over en tre-årig periode kan følge, hvorvidt investeringen i det nye operativsystem tjener sig selv hjem.

Hardwareproducenterne forventer, at Vista-lanceringen får deres salg til at stige, fordi brugerne får behov for kraftigere computere, der blandt andet kan håndtere det nye operativsystems forbedrede sikkerhed.

- For at kunne bruge en stor del af den funktionalitet, som Vista tilbyder, anbefaler vi dual-core processorer, 2 GB hukommelse, større harddiske og skærme i bredformat, siger Kevin Libert, senior manager i Microsoft Alliance hos Dell.

Udsigten til et øget salg er en af de grunde, der har fået Dell til at anbefale produkter som Microsofts Exchange 2007 i stedet for konkurrerende produkter, som for eksempel IBM’s Lotus Notes.

På trods af denne alliance har Microsoft måtte se selskabets forhold til pc-leverandørerne blive belastet, eftersom selskabet har misset flere deadlines i forhold til lanceringen af Vista.

Flere pc-leverandører frygter derfor nu, at julesalget vil falde, fordi forbrugerne vil vente på, at Vista først bliver lanceret til almindelige forbrugere til januar.

For at afhjælpe problemet har Microsoft tilbudt værdikuponer, der sikrer fri opgradering til Vista, til de forbrugere, der køber en ny computere før nytår.

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo