Pc-leverandører i kamp efter Vista-lancering

Pc-producenterne Dell og Lenovo styrker deres produkter for at konkurrere med blandt andet Hewlett-Packard om kunderne, mens Microsoft forbereder salget af Windows Vista til virksomheder.

Vista til almindelige forbrugere kommer ikke i butikkerne før 30. januar, men pc-leverandørerne begynder at sælge pc’er til erhvervslivet med Vista, Office 2007 og Exchange Server 2007 præinstalleret allerede fra i dag.

Udsigten til, at kunderne skynder sig at opgradere deres hardware, så den kan håndtere det forsinkede operativsystem, har fået flere pc-leverandører til at styrke deres udbud af it-ydelser.

Lenovo annoncerede torsdag, at selskabets ThinkVantage softwarepakke vil dække Windows Vista Enterprise.

Samtidig tilbyder Dell nu en onlineapplikation, kaldet Dell Readiness Advisor, der kan indikere, om der er brug for hardwareopdatering.

Dell har også annonceret et “Vista ROI Tool”, hvor brugere over en tre-årig periode kan følge, hvorvidt investeringen i det nye operativsystem tjener sig selv hjem.

Hardwareproducenterne forventer, at Vista-lanceringen får deres salg til at stige, fordi brugerne får behov for kraftigere computere, der blandt andet kan håndtere det nye operativsystems forbedrede sikkerhed.

- For at kunne bruge en stor del af den funktionalitet, som Vista tilbyder, anbefaler vi dual-core processorer, 2 GB hukommelse, større harddiske og skærme i bredformat, siger Kevin Libert, senior manager i Microsoft Alliance hos Dell.

Udsigten til et øget salg er en af de grunde, der har fået Dell til at anbefale produkter som Microsofts Exchange 2007 i stedet for konkurrerende produkter, som for eksempel IBM’s Lotus Notes.

På trods af denne alliance har Microsoft måtte se selskabets forhold til pc-leverandørerne blive belastet, eftersom selskabet har misset flere deadlines i forhold til lanceringen af Vista.

Flere pc-leverandører frygter derfor nu, at julesalget vil falde, fordi forbrugerne vil vente på, at Vista først bliver lanceret til almindelige forbrugere til januar.

For at afhjælpe problemet har Microsoft tilbudt værdikuponer, der sikrer fri opgradering til Vista, til de forbrugere, der køber en ny computere før nytår.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S