Kinesisk server kan pirataktivere Vista

En piratserver, der kan aktivere Vista-klienter, er blevet stillet til rådighed i Kina. Løsningen bryder de normale licensaftaler. Microsoft tager det ganske roligt.

Det er kun få dage siden, at Microsoft frigav Vista til erhvervskunder, men forsøgene på at omgå styresystemets licenspolitik er allerede godt i gang.

Senest har et foretagende i Kina forsøgt at opsætte en såkaldt KMS-server – Key Management Service – man kan få adgang til direkte fra internettet.

KMS-serveren er en del af Vista’s Enterprise-pakke og beregnet på at kunne aktivere licenser af Vista-klienter til alle brugere i en virksomhed, der er omfattet af virksomhedens licensaftale med Microsoft.

Når en ny Vista-klient installeres skal den aktiveres.

Aktiverer licensen

Den spørger efter en KMS-server, og hvis denne angives og findes, aktiverer den klientens licens.

Aktiveringen gælder i seks måneder ad gangen, hvorefter klienten igen skal ”snakke med” KMS-serveren.

Som en del af licensaftalen med Microsoft fremgår det, at den såkaldte KMS-server ikke må stilles til rådighed over internettet.

Den pågældende kinesiske KMS-server er derfor en klar overtrædelse af de gængse licensaftaler.

I Microsofts danske afdeling tager Nis Bank Lorenzen, der er divisionschef og med ansvar for Windows Vista Enterprise-produktet, dog sagen ganske roligt.

- Det er jo den ultimative test af, om vores løsning virker, smiler han.

Microsoft har indbygget en række sikkerheder i KMS-systemet, der netop har til hensigt at tage højde for denne slags forsøg, forklarer Nis Bank Lorenzen.

Først og fremmest kan Microsoft deaktivere den licens som selve KMS-serveren benytter. Dernæst er antallet af klientlicenser som KMS-serveren kan aktivere ikke ubegrænset.

- Typisk afhænger det af en virksomheds størrelse og licensaftale, hvor mange klienter den enkelte server kan aktivere, siger Nis Bank Lorenzen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere