Ny Dangaard-direktør: Vi må ikke blive selvfede

Den danske afdeling af Dangaard Telecom har fået en ny styrmand i skikkelse af 37-årige Michael Møller. Selv om Dangaard er Europas største distributør af mobiltelefoner, må vi ikke blive selvfede, siger han.

Artikel top billede

Den danske afdeling af Dangaard Telecom får 37-årige Michael Møller som ny administrerende direktør.

Michael Møller tiltræder som administrerende direktør efter fem år i en tilsvarende stilling i Dangaards tyske datterselskab.

Hans gamle stilling overtages af den tidligere administrerende direktør i Danmark, Jørn Husted.

- Vi har byttet job ud fra en device om, at jeg nu har arbejdet fem år i Tyskland og han syv år i Danmark, og så har de respektive teams nok brug for en ny træner, forklarer Michael Møller.

Ydmyghed er en dyd

Dangaard Telecom er Europas største distributør af mobiltelefoner, smartphones, PDA’er og tilbehør til disse.

Virksomheden er i dag repræsenteret i datterselskaber i mere end 15 lande, og koncernen har cirka 1200 medarbejdere.

Positionen som Europas største mobildistributør skal udnyttes, men det skal ske med måde, mener Michael Møller.

- Vi skal udnytte den kendsgerning, at vi er et hestehoved eller to foran kollegerne i markedet, men vi skal forblive ydmyge, for vi må ikke blive selvfede. Vi skal være fantastisk gode til at forstå, hvad vores partnere har brug for, siger han.

Dangaards kundeliste tæller blandt andre landets førende operatører og mobilproducenter som Nokia, Motorola og Sony Ericsson.

Forskellige markeder

Michael Møller, der altså har været direktør i Tyskland indtil nu, peger på, at konkurrencen på det danske marked adskiller sig markant fra situationen på det tyske marked, hvor der er flere store drenge i klassen, der skal lægges arm med.

Men det danske marked er anderledes interessant, fordi Danmark og Skandinavien generelt er langt fremme med mobil kommunikation.

- På mange områder er adopteringen af nye teknologier mere udtalt i Danmark, så der er ingen tvivl om, at det er et godt sted at få prøvet nye ting af, siger Michael Møller.

Michael Møllers opgave i Danmark bliver at ruste organisationen til at udbygge den markedsførende position.

- Vi har ideer til nye services, og det handler meget om content, for jeg tror, at markedet kommer til at stille nye krav til personaliserede konfigurationer på PDA’er, smartphones og almindelige telefoner. For mig at se, er der ingen tvivl om, at det er i den retning, det går, siger Michael Møller.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job