Endelig fik Sony den store rodbehandling

ComputerViews: Nu bliver Sony endelig straffet for at fifle med sikkerheden på pc'er. Erstatningen på 1.000 kroner til lovlige musikbrugere, der må lide under Sonys rootkit, er helt rimelig.

ComputerViews: Sonys tvangsinstallation af rootkits på pc'er, som musikkøbere anvendte til afspilning af lovligt indkøbte musikcd'er udløste et berettiget ramaskrig, da det blev opdaget oktober sidste år.

Og med den aktuelle amerikanske forlig med erstatninger på 33 milliooner kroner, som tvinger Sony til at kompensere brugerne, er der eksekveret et eksempel, som bør få andre emsige medieleverandører til at tøve med at gribe til hackerlignende metoder i forsøget på at håndhæve den digitale rettighedshåndtering.

Det var langt over stregen

For der er ingen tvivl om, at Sony gik langt over stregen i forsøget på at forhindre kopiering af lovligt indkøbte musikcd'er.

Den skjulte installation af hackerlignende software med indbyggede bagdøre på intetanende musiknyderes pc'er, er simpelthen en afsindig dårlig måde at forsøge at beskytte sine digitale rettigheder på.

Som minimum må det nemlig være fuldstændig transparent, hvilke DRM-beskyttelser en given musikcd eller andre multimedie-produkter har indbygget.

Også i det bredere perspektiv er det godt for forbrugernes rettigheder at den amerikanske domstol nu har trukket en linje i sandet.

For der er ingen tvivl om, at hvis det udelukkende var store mediegrossister som Sony der bestemte, ville alverdens produkter være pakket ind i beskyttelser, som kontrollerede hvornår, hvor og hvorlænge man kunne nyde et givent værk.

For os forbrugere af alskens digitale delikatesser er der nu blot at håbe på, at de europæiske retsmyndigheder nu også begynder at se på om balancen er rigtig mellem rettighedshavernes interesser og forbrugernes rettigheder.

Alt for længe har lobbyinteresser haft alt for stor indflydelse på en lovgivning, der truer med at være alt for begrænsende for forbrugerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS