Dell vil plante et træ for hver solgt computer

CES 2007: Amerikanske Dell vil slå et slag for miljøet ved at få kunderne til at købe et træ, hver gang de køber en computer. Det skal være med til at gøre computeren CO2-neutrale.

Artikel top billede

Teknikproducenten Dell er blevet til en rigtig miljøduks.

Ikke alene topper selskabet miljøorganisationen Greenpeaces lister over de mest miljøvenlige it-producenter, i går kunne bestyrelsesformand og grundlægger Michael Dell så også fortælle om et nyt miljøinitiativ.

Under navnet ’Plant a Tree for Me’ vil Dell forsøge at få sine kunder til at tilvælge et træ til enten to eller fire dollar, hver gang de køber en maskine igennem Dells onlinebutik.

Det kommer til at ske på samme måde, som når kunden vælger mere ram, større harddisk eller svensk keyboard via net-siden.

Næppe træer i Danmark

Med programmet vil Dell forsøge at få træerne så tæt på kunderne, som overhovedet muligt, oplyser selskabet.

- Vi går sammen med vores kunder, og hjælper dem med at gøre deres maskiner CO2-neutrale. Vi tror, det er godt for vores kunder, godt for Jorden og godt for vores forretning, sagde Michael Dell.

Til at begynde med, er det kun de amerikanske forbrugere, der kan hjælpe til at nedbringe CO2-mængderne, men fra april kan resten af verden også være med.

Til Computerworlds spørgsmål om, hvorvidt der vil blive plantet træer i Danmark og resten af verden, gav svaret dog ikke grund til at forvente, at nye Dell-sponsorerede parker dukker op herhjemme.

- Carbonfund.org støtter allerede genskovning i Indien og Nepal, og vi vil udvide det til Latinamerika og Afrika som et minimum. Vi vil udvikle flere programmer over hele verden, fortalte Eric Carlson, direktøren i Carbonfund.org, der som Dells samarbejdspartner skal stå for den egentlige plantning af nye træer.

Med ordningen placerer Dell sig i kølvandet på den taiwanesiske chipproducent VIA, der også planter træer for at neutralisere de CO2-mængder, der produceres for at holde processoren D-7 kørende.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S