Investorer pumper 25 mio. ind i nordjyske Asetek

Kølings-producenten Asetek fra Brønderslev i Nordjylland modtager 25 millioner kroner i kapitaltilskud fra en række fonde. Pengene falder i kølvandet på de 30 millioner kroner, som Asetek modtog sidste år.

25 millioner kroner.

Så meget sætter en række investorer på højkant i troen på, at den nordjyske producent af køleløsninger til computere, Asetek, har en fremtid på det internationale marked.

Investorerne - der tæller KT Ventures, Northzone og Vækstfonden - investerede sidste år 30 millioner kroner i Asetek, der holder til i Brønderslev nord for Aalborg.

De 25 millioner kroner falder, fordi selskabet har nået en række mål, der blev sat, da det første kapital-tilskud faldt.

Udbygning og ekspansion

Blandt de store landemærker i selskabets udvikling nævner administrerende direktør André Sloth Eriksen blandt andet etableringen af et kontor i USA, fordobling af selskabets medarbejderstab samt aftaler med en række asiatiske producenter.

De nye 25 millioner kroner skal bruges til at cementere udviklingen og skal blandt andet gå til etablering af kontorer i Taiwan og Hong Kong samt yderligere ansættelser af medarbejdere.

- 2007 kommer til at stå på produktlanceringer og en fortsat strøm af designkontrakter i flere forskellige segmenter, lyder det fra André Sloth Eriksen.

Asetek har gennem de seneste år vundet en hel stribe priser for selskabets kølingsystemer, der gør det muligt at trykke mere ydelse ud af processorer og samtidig sænke støjniveauet.

Selskabets produkter har i flere år været meget populære blandt især pc-spillere og pc-buffs, og den nye strategi sigter blandt andet mod at nå ud til nye målgrupper, der ikke begrænser sig til spil-pc'er, men også mediecentre og spilkonsoller, hvor et lavt støjniveau bliver regnet for vigtigt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job