Nye tjenester skal drive IP-telefoni frem i Danmark

IP-telefoni står ved en skillevej, hvor det handler om at få koblet IP-telefonien sammen med flere tjenester og applikationer, hvis flere virksomheder skal med på vognen.

Virksomheder landet over overvejer for tiden, om det er på tide at skifte det traditionelle telefonsystem ud med IP-telefoni, men har ofte svært ved at få øje på fordelene ved IP udover billige taleminutter.

Den problemstilling var omdrejningspunktet for en paneldebat på den nye danske it-messe, Easy-Fairs ICT, der i øjeblikket foregår i Øksnehallen i København.

Derfor havde paneldebatten også fået titlen: IP-telefoni: Billig trafik eller forandring af kommunikation.

I panelet sad Torben Rune, teleanalytiker og direktør for Netplan, Lars-Henrik Jessen, vice president i NNIT Infrastructure Services og Dorte Nielsen, som repræsenterede den helt store udstyrsproducent på området, Cisco.

Debattørerne var enige om, at det handler om at få flere tjenester og applikationer koblet sammen med IP-telefoni-løsningerne, hvis flere virksomheder skal med på IP-toget.

- Det handler i høj grad om at få udviklet nye applikationer og tjenester, men også om, at IP-telefoni kan være et redskab til at udvikle forretningen, sagde Dorte Nielsen fra Cisco.

Hun understregede, at det var nødvendigt at se på investeringen i et IP-telefoni-system som et projekt, hvor sammensmeltningen mellem pc’en og IP-teknologierne vil forandre hele måden, virksomheden kommunikerer på.

Hun blev bakket op af Lars-Henrik Jensen fra NNIT, der benyttede lejligheden til at give de fremmødte gode råd til, hvordan man griber integrationen af IP-telefoni i virksomhederne an.

- Det handler i høj grad om at få hele organisationen med, når man indfører IP-telefoni, hvis man vil have fuldt udbytte af investeringen. Et af mine råd lyder, at man skal sørge for at få involveret nogen fra organisationen uden for it-afdelingen i integrationsprocessen. De må meget gerne være en smule nørdede og tænde på nye teknologier, så de kan komme med bud på, hvordan applikationer kan effektivisere deres dagligdag, sagde Lars-Henrik Jensen.

Torben Rune, teleanalytiker og direktør for Netplan, var lidt mere konkret og fremhævede som et eksempel, at IP-telefoni-systemerne kan integreres med økonomi- eller kundesystemer fra SAP eller Siebel.

Han pegede også på de gode muligheder for video-konferencer, som IP-telefonisystmer og applikationer i fælleskab åbner op for.

– Det bliver rigtigt interessant, når billeder og lyd integreres i løsninger af høj kvalitet. Det baner vej for store besparelser i virksomheder, der både kan spare flybilletter, en kedelig tur i lufthavnen og generelt blive mere effektive, hvis de i stedet holder deres møder ved hjælp af videokonferencer, sagde han.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S