Nye tjenester skal drive IP-telefoni frem i Danmark

IP-telefoni står ved en skillevej, hvor det handler om at få koblet IP-telefonien sammen med flere tjenester og applikationer, hvis flere virksomheder skal med på vognen.

Virksomheder landet over overvejer for tiden, om det er på tide at skifte det traditionelle telefonsystem ud med IP-telefoni, men har ofte svært ved at få øje på fordelene ved IP udover billige taleminutter.

Den problemstilling var omdrejningspunktet for en paneldebat på den nye danske it-messe, Easy-Fairs ICT, der i øjeblikket foregår i Øksnehallen i København.

Derfor havde paneldebatten også fået titlen: IP-telefoni: Billig trafik eller forandring af kommunikation.

I panelet sad Torben Rune, teleanalytiker og direktør for Netplan, Lars-Henrik Jessen, vice president i NNIT Infrastructure Services og Dorte Nielsen, som repræsenterede den helt store udstyrsproducent på området, Cisco.

Debattørerne var enige om, at det handler om at få flere tjenester og applikationer koblet sammen med IP-telefoni-løsningerne, hvis flere virksomheder skal med på IP-toget.

- Det handler i høj grad om at få udviklet nye applikationer og tjenester, men også om, at IP-telefoni kan være et redskab til at udvikle forretningen, sagde Dorte Nielsen fra Cisco.

Hun understregede, at det var nødvendigt at se på investeringen i et IP-telefoni-system som et projekt, hvor sammensmeltningen mellem pc’en og IP-teknologierne vil forandre hele måden, virksomheden kommunikerer på.

Hun blev bakket op af Lars-Henrik Jensen fra NNIT, der benyttede lejligheden til at give de fremmødte gode råd til, hvordan man griber integrationen af IP-telefoni i virksomhederne an.

- Det handler i høj grad om at få hele organisationen med, når man indfører IP-telefoni, hvis man vil have fuldt udbytte af investeringen. Et af mine råd lyder, at man skal sørge for at få involveret nogen fra organisationen uden for it-afdelingen i integrationsprocessen. De må meget gerne være en smule nørdede og tænde på nye teknologier, så de kan komme med bud på, hvordan applikationer kan effektivisere deres dagligdag, sagde Lars-Henrik Jensen.

Torben Rune, teleanalytiker og direktør for Netplan, var lidt mere konkret og fremhævede som et eksempel, at IP-telefoni-systemerne kan integreres med økonomi- eller kundesystemer fra SAP eller Siebel.

Han pegede også på de gode muligheder for video-konferencer, som IP-telefonisystmer og applikationer i fælleskab åbner op for.

– Det bliver rigtigt interessant, når billeder og lyd integreres i løsninger af høj kvalitet. Det baner vej for store besparelser i virksomheder, der både kan spare flybilletter, en kedelig tur i lufthavnen og generelt blive mere effektive, hvis de i stedet holder deres møder ved hjælp af videokonferencer, sagde han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect