FBI udpeger 20 giftigste programmer

Det amerikanske forbundspoliti har sat navn på de tyve programmer, som er den væsentligste kilde til sikkerhedsproblemer. IIS topper Windows-listen.

Indhold

FBI og sikkerhedsorganisationen SANS Institute har opdateret deres liste over de 20 programmer, som er medvirkende årsag til de fleste sikkerhedsproblemer på Windows og Unix.

Det er tredje år i træk, at de to organisationer udsender listen, som sigter imod de mindre erfarne systemadministratorer.

Det er ikke programmerne som sådan, der er problemet, men manglende udbedring af kendte sikkerhedshuller i dem.

SANS Institute pointerer, at de fleste succesfulde angreb stammer fra ganske få software-huller. Det er simpelthen nemmest for hærværksfolk at udnytte velkendte huller og benytte metoder, hvor internettet scannes for computere, som indeholder systemer med huller i.

Der er flere detaljer og uddybninger på listens hjemmeside.

De 10 mest sikkerheds-problematiske Windows-programmer:

Internet Information Services
Microsoft Data Access Components
Microsoft SQL Server
NETBIOS
Anonymous Logon
LAN Manager Autentifikation
General Windows Autentifikation
Internet Explorer
Remote Registry Access
Windows Scripting Host

De 10 mest sikkerheds-problematiske Unix-programmer:

Remote Procedure Calls
Apache Web Server
Secure Shell
Simple Network Management Protocol
File Transfer Protocol
R-Services
Line Printer Daemon
Sendmail
BIND/DNS
General Unix Autentifikation

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S