Kan iPhone fremskynde mobilt internetforbrug?

Klumme: Flere barrierer står i vejen for, at iPhone kan fremskynde mobilt internetforbrug. Alvorligst er det, at iPhone ikke understøtter 3G.

Artikel top billede

Apple har fornylig introduceret sin nye iPhone, som er en mobiltelefon og en iPod mediaplayer – ifølge selskabet selv er det en “banebrydende kommunikationsenhed til internettet”.

Så spørgsmålet er, om iPhone virkelig vil fremskynde mobilt internet-forbrug på en måde ingen andre har gjort før?

Man må først og fremmest erkende, at brugen af mobilt internet stadig ikke har levet op til de forventninger leverandørerne har haft, selvom vi i Danmark er langt fremme.

Brugerfladen for ringe

Der er flere grunde til, at forventningerne til mobilt internet er ikke er blevet opfyldt.

Først og fremmest er brugerfladen på mobile enheder ikke god.

Dette har givet anledning til flere slagsmål mellem operatører og mobiltelefonproducenter om, hvem der egentlig har skylden.

Dernæst er manglen på båndbredde og stabiliteten af linjen stadig en barriere, der skræmmer mange potentielle kunder og irriterer eksisterende brugere.

Endelig er omkostningerne ved mobildata-kommunikation for høje og forbrugstakserede, hvor mange brugere er vant til frit forbrug fra deres pc-bredbåndsforbindelse ved en fast månedlig betaling.

Hvis Apple skal drive det mobile internet, bliver virksomheden nødt til at komme med en samlet pakke, der tager højde for ovennævnte problemer.

Dobbelt så stort

På brugerfladen overgår iPhone dog de fleste nuværende håndsæt.

Det berøringsfølsome display er dobbelt så stort som sammenlignelige smartphones som for eksempel en Treo (Palm) eller en BlackBerry, hvilket betyder, at displayet er stort nok til at vise standard-websider med en opløsning på 320 pixels.

Under alle omstændigheder vil produktets design, software-integration og Apples brand alene være nok til at overbevise visse brugere.

De præinstallerede applikationer komplementerer brugerfladen og de smarte features.

Den vigtigste applikation set fra et strategisk synspunkt er måske Google Maps, da IDC forventer, at navigation vil være en central applikation i mobilverdenen.

Google Maps, som er en service på linje med Krak.dk, giver mulighed for kørselsvejledning, forretningsvejviser og kortbaseret kald.

Som søgemaskine bruges både Yahoo! Og Google. For e-mails suppporterer iPhone de flere POP3- og IMAP-løsninger.

Ikke synderligt lang tid

Brugere kan browse, snakke og se videoer i op til fem timer, før det er nødvendigt med en genopladning.

Det er ikke synderlig lang tid for højtforbrugende kunder, specielt ikke fordi det lader til, at brugeren ikke selv kan skifte batteriet.

Det er uvist, vornår iPhone lanceres i Danmark, til hvilken pris og hvilke operatører, der bliver de foretrukne partnere.

Det forventes dog, at Apple vil gå efter high-end markedet, hvilket selvfølgelig kan afskrække almindelige brugere, hvis prissætningen afspejler dette.

Så vil iPhone revolutionere mobilt internet? Sandsynligvis ikke, da den ikke forventes at nå en kritisk masse til at påvirke markedet i nævneværdig grad inden for den nærmeste fremtid.

Hertil skal lægges, at iPhone pt. ikke understøtter 3G, hvilket i sig selv måske er den alvorligste barriere. Partnere som Google vil selvfølgelig drage nytte af den øgede trafik og muligheder for specialiseret indhold og reklame til dette medie.

Det bliver dog spændende at følge iPhones videre færd i takt med, at konkurrenterne reagerer og iPhones egen produktlinje øges og udvikles.

Brian Troelsen, chefanalytiker, IDC Nordic

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S