YouTube kan koste Google milliarder

Medievirksomheden Viacom har sagsøgt Google og videotjenesten YouTube for at overtræde ophavsretten. Erstatningskravet lyder på seks milliarder kroner.

Den amerikanske mediegigant Viacom, der blandt andet står bag musikkanalen MTV og filmstudierne Paramount og DreamWorks, har kørt det tunge skyts i stilling over for videotjenesten YouTube.

Virksomheden forlanger nemlig, at Google, der ejer YouTube, betaler en erstatning på ikke mindre end seks milliarder kroner for brud på ophavsretsloven.

Viacom mener at have fundet ikke mindre end 160.000 klip fra virksomhedens forskellige kanaler på YouTube.

De mange klip er i følge Viacom blevet vist 1,5 milliarder gange, og det vil koncernen nu have betaling for.

Viacom: YouTube nasser
Viacom skriver på deres webside, at YouTube har opbygget en lukretiv forretning ved at misbruge andres kreative værker til at skabe økonomisk vækst for sig selv.

På websiden hævder mediegiganten desuden, at YouTubes forretningsmodel, der er baseret på at skabe trafik og sælge reklamer på basis af ulicenseret indhold, er yderst skadelig og klart strider mod ophavsretslovgivningen.

Søgsmålet er en skærpelse af den konflikt, der gennem nogen tid har været mellem de to parter.

I sidste måned krævede Viacom efter flere måneders diskussion, at YouTube fjernede over 100.000 videoklip fra videotjenesten.

I søgsmålet kræver Viacom desuden, at YouTube i fremtiden forbydes at benytte videomateriale, der er produceret af selskaber i mediekoncernen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere