Nye EU-roaming-takster vil skade IP-selskaber

EU-Parlamentet har givet telebranchen et kommunikations-monopol med loftet over roaming-taksterne, mener teleanalytiker John Strand. Socialdemokraterne afviser.

"Ville Skype være opfundet, hvis det havde været billigt at ringe over grænserne med mobilen?" spørger teleanalytiker John Strand, Strand Consult, og er selv meget i tvivl om svaret.

Han mener, at EU-Parlamentets beslutning om at sænke de europæiske roaming-priser vil betyde, at det ikke vil kunne betale sig at satse på innovative virksomheder, der arbejder med billigere løsninger som IP-telefoni, telefonkort eller call-back-teknologier.

Billigt monopol

På kort sigt vil teleselskaberne – især i Sydeuropa – tabe penge. Men på længere sigt har teleselskaberne, ifølge teleanalytikeren, fået et kommunikaionsmonopol, da konkurrencen fra mindre innovative virksomheder bliver kvalt.

"Det her bliver den bedste forretning nogensinde for mobiloperatørerne," siger John Strand.

"Når nogen har en overnaturlig indtjening, så vil andre bevæge sig ind på det marked og konkurrere med dem. Nu fjerner man den overnaturlige indtjening, og dermed forhindrer man konkurrencen," fortsætter han.

Socialdemokraten Christel Schaldemose har som medlem af Europa-Parlamentets forbrugerudvalg været med til at beslutte de nye regler.

Hun fortryder ikke afgørelsen, selvom John Strand skulle have ret.

"Jeg vil ikke være med til at skade forbrugerne for at redde nogle virksomheder, selv om de har været innovative og givet os valgmuligheder."

Schaldemose mangler indsigt

De nye takster er på 3,65 kroner for et opkald fra en mobiltelefon i udlandet til hjemlandet, og 1,85 kroner for at modtage et opkald i udlandet fra hjemlandet.

Det er højt nok til, at Christel Schaldemose slet ikke tror på John Strands forudsigelser.

"Lige nu sidder jeg og betaler for en samtale, selvom jeg er blevet ringet op, fordi jeg sidder i Bruxelles. Sådan er det ikke hjemme i Danmark, så der er masser af plads til, at innovative virksomheder kan tjene penge på det her marked," siger hun gennem sin mobiltelefon.

Faktisk ønskede Christel Schaldemose endnu lavere priser, hvilket John Strand mener, er et udtryk for "manglende indsigt".

"Det er så nemt at sige 'billigere mobilpriser'," siger han.

"Men man skaber ikke et bedre marked med regulering."

Det er Christel Schaldemose direkte uenig i.

"Det forudsætter, at der er et frit marked, og at forbrugerne kan gennemskue det frie marked. Sådan har det ikke været. I dag er der nærmest kartelagtige prisdannelser," siger Christel Schaldemose.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere