Fremtiden for BI: Tilgængelig for alle

Tema: Business intelligence skal være tilgængelig for alle til alle tider og på alle enheder. Den sociale sektor og BI-producenterne er i gang.

En narkoman henter ikke sin metadon på afhentningsstedet. Det kan være, fordi han denne dag henter det et andet sted, men det kan personalet ikke se.

Hvis der bliver opsamlet data om dette, så vil det ofte ende i et centralt business intelligence-værktøj hos ledelsen, der så først derefter kan give ordrer ned i systemet, om hvorvidt behandlerne skal kontakte misbrugeren.

Men det vil ændre sig ifølge en analyse fra Gartner og direktør for Knowledge Lab på Syddansk Universitet Niels Henrik Helms.

"Før har man set virksomheden som en krop, hvor hjernen sidder i toppen. Hjernen har så trukket data ind fra arme, fødder og næse. I dag siger vi, at intelligensen er i hele kroppen. Det handler nu om at lave nogle netværk imellem de forskellige typer af intelligens," siger Niels Henrik Helms.

I eksemplet med narkomanen betyder det for eksempel, at personalet skal kunne se data fra de andre udleveringssteder om narkomanen og eventuelt trække nogle statistikker ud, der viser, om det er normalt, at han ikke henter sin metadon om torsdagen.

BI ud i organisationen og på PDA'en

Business intelligence (BI) skal altså ikke mere være et selvstændigt stykke software hos ledelsen, men noget der er til stede i hele organisationen altid og gerne på alle enheder.

Løsningerne er begyndt at dukke op, og efterspørgslen vil, ifølge analysehuset Gartner, stige dramatisk i løbet af i år.

Begrebet kaldes pervasive BI eller ambient BI. Der er uenighed om den præcise definition, men ofte indeholder det følgende karakteristika:

- Analyserne fra BI skal spredes til alle i organisationen, og alle skal modtage netop de informationer og analyser, de har brug for.

- BI skal integreres i andre applikationer. Medarbejderne skal have adgang til analyserne via de programmer, de bruger til daglig.

- BI skal være på alle enheder. Også mobiltelefoner og PDA'ere – og de skal modtage oplysninger automatisk og "på rette tid". For nogle kan det være sekundvis opdateringer. Ën sælger har måske bare brug for at se analyser for de kunder, der er inden for en halv times køretid.

- Det skal være muligt at dele informationer og analyser med eksterne partnere. For eksempel gennem webportaler.

Man skal dog være opmærksom på, at pervasive BI er et mudret begreb, og det i nogle tilfælde bliver brugt i andre sammenhænge.

BI bliver netværksorienteret

Niels Henrik Helms fortæller, at det centrale i nyere BI-løsninger er, at de bliver netværksorienterede.

"Vi var tidligere optaget af at finde og fastholde viden, men det blev ikke altid brugt. Nogle kaldte det digitale lossepladser. Nu får et team i en virksomhed får nogle værktøjer, der kan understøtte deres egne beslutninger. Det gør også, at de selv får mulighed for at søge efter mere information i disse digitale lossepladser," siger Niels Henrik Helms.

Samtidig giver systemerne også bedre mulighed for samarbejde, så analyser og data kan sendes til andre medarbejdere, der igen selv kan kombinere det med egne data.

Eksemplet med narkomanen er ikke hentet fra fiktionens verden. Virksomheden Team Online har udviklet Bosted Systemet til sociale institutioner, der både genererer nødvendig og lovpligtig dokumentation og sikrer vidensdeling.

Også mere traditionelle BI-producenter har fokus på "allestedsnærværende" teknologier, selvom producenterne har forskellige fokuspunkter.

For eksempel snakker den nordjyske BI-producent Targit om "BI til masserne", Cognos og Oracle har fokuseret på at gøre BI mobilt, mens opkomlingen QlikTech har lavet "QlikView for Communities", hvor leverandører og partnere via internettet kan blive lukket ind i BI-løsningen.

Også Business Objects' medstifter Bernard Liautaud talte om ambient BI i et nyligt interview med Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S