AT&T trækker tilbud på Telecom Italia

Amerikanske AT&T trækker sig fra forhandlinger om at overtage en ejerandel af Telecom Italia. "Selskabet bør forblive på italienske hænder," lyder det fra premierminister Romano Prodi.

Amerikanske AT&T trækker sig tilbage fra forhandlingerne om at overtage en tredjedel af holding-selskabet Olimpia, der ejer 18 procent af Telecom Italia.

Det sker, efter AT&T og Olimpia har forhandlet om et salg siden begyndelsen af april.

AT&T meddeler, at selskabet har sat pris på muligheden for at udforske en mulig investeringen, men at selskabet har besluttet ikke at gøre mere ved sagen.

Selskabet begrunder ikke forhandlings-afbrydelsen yderligere, men analytiker Mike Cansfield fra Ovum Unions mener, at baggrunden skal findes i en generel modstand i Italien mod at lade udenlandske selskaber købe sig ind i Telecom Italia.

AT&Ts udmelding kan blive gode nyheder for mexicanske América Móvil, der fortsat er interesseret i at overtage en del af Olimpia. Også spanske Telefónica er interesseret.

Den italienske regering med premierminister Romani Prodi spidsen har benyttet sig af lejligheden til at opfordre italienske investorer til at købe en ejerandel af Telecom Italia.

- Det er klart, at Telecom Italia bør forblive på italienske hænder, lyder det fra Romano Prodi.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S