Director MX fra Macromedia

Det førende multimedie-udviklingsprogram kommer i en ny version til december, både til Windows og Mac OS X.

Indhold

Macromedia har en ny version af firmaets multimedie-udviklingsprogram Director på vej, et halvt år efter at den forrige version 8.5 kom på gaden.

Som andre af Macromedias produkter skifter den nye version navn til MX, hvilket ikke står for noget som helst.

Programmet, som i sin tid var firmaets flagskib, har hele 14 år på bagen og startede sit liv som et rent animationsprogram.

Med den nye version vender Macromedia i sin pressemeddelelse programmets fokus fra web tilbage til dets oprindelige anvendelsesområde, produktion af cd-rom'er og andre distributionsformer, som ikke er relateret til webbet. Et nøglemarked for produktet er intern undervisning og uddannelse i virksomheder.

Til nyhedstjenesten ZDNet siger firmaets direktør, at selv om hovedparten af firmaets og konkurrenternes produkter henvender sig til anvendelse på web, så er der stadig et stort marked for cd-rom-produktion.

Blandt nyhederne i programmet er bedre integration med Flash og Flash Communication Server MX, som kan benyttes til at levere streamet indhold og fler-bruger funktionalitet. Programmet understøtter QuickTime, RealVideo og AVI samt mange andre formater.

Macromedia Director MX kommer i julehandelen i december, og prisen bliver knap 1200 dollar for nye brugere og knap 400 dollar for brugere, som opgraderer fra Director version 8.0 eller 8.5. Director MX kan benyttes på Windows 98SE, 2000 og XP samt Macintosh OS X.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere