Eksperter: Centraliser it på Københavns Universitet

Vinderen af årets CIO 2006, Lars Mathisen, og underdirektøren i Rambøll Management, Ejvind Jørgensen, undrer sig over, at Københavns Universitet ikke ansætter en koncern-it-chef. Det går imod den generelle tendens inden for det offentlige.

Artikel top billede

Om fem år er it-driften på Københavns Universitet centraliseret, mener underdirektør i Rambøll Management, Ejvind Jørgensen.

Københavns Universitet bør få en koncern-it-chef, der kan sætte en dagsorden. Sådan lyder det fra underdirektør i Rambøll Management Ejvind Jørgensen og formand for Dansk IT Lars Mathisen.

Københavns Universitet vil hellere koordinere end centralisere. Sådan lød det fra universitetets it-strategichef, da Computerworld spurgte ind til, hvad det vil gøre for at rette op på institutionens it-problemer.

Hovedansvaret skal ligge lokalt

I en rapport fra det Hong Kong-baserede konsulentbureau Global Learning Innovations opfordres universitetet til at ansætte en koncern-it-chef, der skal være en del af ledelsen og få direkte ledelsesansvar over for de it-ansatte og it-ressourcerne.

Men universitetet nøjes med en underdirektør, der hovedsageligt skal koordinere it-indsatsen i stedet for at lede den. Hovedansvaret for it skal ligge ude på de enkelte fakulteter.

"En leder uden it-mæssige kvalifikationer må gerne træffe it-beslutninger, men de skal gøre det inden for fornuftige rammer. Vi skal ikke gribe ind i muligheden for, at forskere kan vælge deres egne værktøjer. Det er helt vitalt," siger it-strategichefen.

Mangler licensen til at dræbe

Det undrer Ejvind Jørgensen, underdirektør i Rambøll Management. Han understreger, at han ikke kender den kommende underdirektørs præcise opgaver, og at der stadig kan være fornuft i at beholde nogle beslutninger lokalt.

Men generelt har organisationer brug for en leder, der kan skabe en fælles dagsorden.

"En koncern-it-chef har en legitim ret til at skubbe tingene i en fælles retning og skabe et fælles fodslag. En underdirektør med en koordinerende rolle lyder som en blød udgave. Han får sikkert ikke license to kill, når noget skal standardiseres," siger Ejvind Jørgensen.

Gør Notes dig lykkelig?

Han sammenligner situationen med, da den borgerlige regering trådte til. Da voldte de nye ændringer i ministeriernes opgaver store problemer, fordi ansatte i samme enhed pludselig brugte forskellige it-programmer. På samme måde kan en meget decentral tilgang låse universitetets struktur fast.

"På et universitet burde man kunne nå langt på især den nedre del af teknologistakken, infrastruktur, pc'ere og simple programmer. Bliver man mere lykkelige af at bruge Lotus Notes frem for Microsoft Outlook?" spørger han.

Lars Mathisen blev sidste år kåret som årets CIO for sit arbejde i Nykredit. Hans umiddelbare holdning er, at universitetet burde centralisere mere. Han synes, det virker "unormalt" at lave en reform uden en overordnet it-leder.

"Tendensen er, at det offentlige centraliserer it-driften for eksempel i Forsvarsministeriet. Og Den Digitale Taskforce foreslår forpligtende domænefællesskaber. Det mest normale ville have været en centralisering," siger Lars Mathiesen.

KU vil følge pendulet

Ejvind Jørgensen er enig, men tror, at det har været en "politisk" nødvendighed på universitetet stadig at bevare magt på de stærke fakulteter. Om fem år vil it-driften og it-beslutningerne i højere grad være centraliserede.

"Pendulet går mod en mere central og hård tilgang til at koordinere og ensrette. Men det gælder om at finde den rette balance, mellem hvilke beslutninger skal lægge ude i de enkelte forretningsområder, og hvilke skal ligge på corporate-niveau. I nogle virksomheder er pendulet begyndt at svinge tilbage," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil