Beta 2 af .Net Server til download

Microsofts næste server-styresystem rykker endnu tættere på færdiggørelse med udsendelsen af Release Candidate 2.

Indhold

I går offentliggjorde Microsoft den anden beta, en såkaldt Release Candidate 2, af firmaets kommende .Net Server 2003.

.Net Server 2003 bygger på forgængeren Windows 2000 Server, og derudover indeholder den nøgleelementer fra .Net-arkitekturen, så som .Net-frameworket, der gør det muligt at udvikle .Net-applikationer og webtjenester.

Ifølge Microsoft har firmaet fokuseret på sikkerhed, stabilitet og forbedringer i ydelse i den nye server. Firmaets udviklere har angiveligt lagt sig i selen for at optimere sikkerheden i det nye styresystem, blandt andet ved at fjerne protokoller, som anses for at være usikre, og ved som udgangspunkt at lukke tjenester på serveren.

Serveren var oprindeligt skemalagt til at blive udsendt i foråret 2002, men har været plaget af forsinkelser. Release Candidate 1 har været ude siden juli. Produktet skulle være endeligt færdigt den 12. februar, og selve lanceringen bliver til april, sagde Windows-produktchef Brian Valentine på den nyligt afholdte konference IT-Forum i København.

Beta-versionen kan downloades fra Microsoft.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S