YouTube vil betale populære brugere

Udvalgte brugere, som tiltrækker mange andre brugere, skal nu belønnes på lige fod med YouTubes professionelle partnere.

YouTube vil nu lade nogle af hjemmesidens mest populære brugere få del i den reklameomsætning de generer via de bidrag, de tilfører siden.

"Indtil videre har YouTube skelnet mellem det indhold, brugerne skaber, og det indhold, YouTubes professionelle partnere producerer,” står der på YouTubes blog

YouTube er ejet af Google og har aftaler med forskellige producere, som leverer indhold til siden for eksempel National Basketball Association og British Broadcasting.

Hjemmesiden deler sin reklameomsætning med disse producere. Brugerne, der selv laver indhold og lægger det ud på siden, får ikke noget af YouTube.

YouTube vil nu belønne nogle af de brugere, som lægger meget populært materiale ud på siden.

De udvalgte brugere bliver YouTube-partnere og får samme andel af reklameomsætningen som de professionelle producere.

YouTube udvælger brugerne baseret på deres popularitet og siger, at deres profiler er interessante for reklamefolk, fordi de tiltrækker en stabil strøm af andre brugere.

YouTube vil ikke afsløre, hvor stor en del af reklameomsætningen de udvalgte brugere får.

Det er kun de brugere, YouTube udvælger, der får del i aftalen, men andre interesserede har lov til at kontakte YouTube og udtrykke deres deltagelse.

Oversat af Ditte Thøgersen

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos