Virksomheder tager open source alvorligt

Det bliver mere almindeligt at kombinere købesoftware med open source software. Det rejser spørgsmål om ophavsretttigheder, påpeger Danske Banks CIO Peter Schleidt.

Artikel top billede

Virksomhederne tager i stigende grad open source software til sig.

Samtidig har open source løsninger efterhånden nået en grad af modenhed, der betyder, at open source ofte anvendes i virksomhedernes såkaldte forretningskritiske systemer.

Det er tilfældet i halvdelen af de virksomheder, der bruger open source.

Dog er tre ud af fire virksomheder bekymret over manglende supportmuligheder på open source løsninger, og over halvdelen af virksomhederne er usikre på, om løsninger baseret på open source software nu også er gode og sikre nok.

Men fordelene er også til at få øje på. F.eks. ser 60 procent af virksomhederne potentielt store besparelser ved open source.

Og hele 80 procent ser store fordele ved færre restriktioner i anvendelse og ingen leverandørbindinger ved anvendelse af open source software.

Det er Forrester Consulting, der for Unisys har spurgt 486 amerikanske og europæiske virksomheder om deres brug af open source.

Selv om undersøgelsen ikke direkte kan overføres til danske forhold er vurderingen, at open source også trænger dybere ind i danske virksomheder.

”Der er ingen tvivl om, at open source er kommet for at blive og at der kommer mere af det i virksomhederne,” siger Peter Schleidt, CIO i Danske Bank.

Peter Schleidt samtidig formand for Dansk ITs fagråd for IT Governance og Management.

Store leverandører trækker

Han peger på, at open source blandt andet breder sig, fordi mange af de store etablerede it leverandører af betalt software i dag går i retning af open source og gratis produkter som led i en omlægning af deres forretningsmodel.
Pengene skal tjenes på service, ikke produkter.

”Hvis du som leverandør af betalt software kan få en større markedsandel vil at produkterne gratis og i stedet satse på at indgå serviceaftaler med kunderne, kan det jo godt vise sig at være en god forretning,” siger Peter Schleidt.

Derfor er det væsentligt, at man som virksomhed har et stærkt fokus på de totale omkostninger (TCO) ved et stykke software – købesoftware som open source.

I Danske Bank har man eksempelvis erstattet betalingssystemer fra Unix med open source systemet Linux som den platform, banken kører finansielle informations- og handelssystemer fra Reuters.

Ledelsesmæssige udfordringer

Brug af open source i virksomhederne medfører samtidig en stribe ledelsesmæssige udfordringer.

For det første skal man gøre sig det helt klart, hvad man vil bruge open source til.

Og for det andet kan der opstå vanskelige rettighedsspørgsmål, når man begynder at kombinere open source software og betalt software.

F.eks. anvender Danske Bank software, hvor halvdelen stammer fra købesoftware og halvdelen stammer open source software.

”Kan vi så bare uden videre sende den software videre til Finland (Sampo Bank, som Danske Bank har opkøbt, red.) Der er en række ophavsretsspørgsmål man er nødt til at få styr på,” siger Peter Schleidt, der påpeger, at spørgsmålet er meget aktuelt for de virksomheder, der videresælger egenudviklet software, der er opstået som en hybrid.

I Forresters undersøgelse svarer 43 procent af virksomheder, at spørgsmålet om intellektuel ejendomsret er en bekymring ved brug af open source software, mens de 57 procent ikke ser nogen problemer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT