Huller i MySQL

Der er fundet fire huller i den kendte open source-database MySQL. Det ene hul kan give angribere fuld adgang over en server.

Indhold

Fire huller i den svenske open source-database MySQL kan give angribere fuld kontrol over databaseserveren, eller give mulighed for at iværksætte angreb på maskiner med MySQL-klientsoftware. Hullet er fundet af det tyske sikkerhedsfirma E-matters.

To af hullerne befinder sig i server-softwaren, og de andre to huller befinder sig i klient-softwaren til databasen.

Alle fire huller giver mulighed for Denial-of-Service angreb mod de komponenter, som fejlene befinder sig i, og et af hullerne kan give angribere adgang som root-bruger, altså administrator, af databasen.

Hullerne blev opdaget 3. december, og 12. december udsendte MySQL AB, firmaet bag databasen, en rettet udgave med versionsnummeret 3.23.54.

MySQL AB opfordrer alle brugere af databasen til at opdatere til den nye version, som kan downloades fra firmaets website.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere