Director MX til kiosk og cd-rom

Macromedia har opgivet at sælge multimedie-programmet Director til webfolket, og satser nu igen på programmets oprindelige målgruppe af cd-rom- og kiosk-udviklere. Forrige overhaling af programmet bød på en lang række nyskabelser, men den helt nye MX-version har ikke mange nyheder ud over integration med Macromedias MX-produkter.

Flash i Director

Mens den forrige version 8.5 af Macromedias gamle flagskib Director bød på væsentlige nyheder som 3D, streaming media og forbedret XML-understøttelse, så ser det ganske anderledes ud med den nyeste version.

Den nye udgave, som i stedet for versionsnummer ni har fået MX-betegnelsen lige som en række af firmaets øvrige produkter, byder på skuffende få nyheder.

De består hovedsageligt i bedre integration med Flash-verdenen på både klient- og server-side, samt nye muligheder for at skabe forbedret tilgængelighed, for eksempel ved understøttelse af tekst-til-tale.

Derudover bydes der på spredte produktivitetsforbedringer, og langt de fleste af dem, som allerede benytter version 8.5, kan sagtens klare sig uden den nye opdatering.

Flash sælger Director
Blandt nyhederne er først og fremmest integrationen med Flash, som er forbedret på en række områder. Macromedia har givetvis erkendt, at Flash er det foretrukne værktøj til udvikling af simpel multimedie, og formatets vektor-baserede grafik er også væsentligt mere fleksibel i arbejdsprocessen end Directors traditionelt set pixelbaserede indfaldsvinkel til grafik.

På sigt er de forbedrede muligheder for at skabe tilgængelige multimedie-applikationer en stor forbedring.

Som det naturligvis kunne forventes, kan Director MX importere filer skabt i Flash MX, og Macromedia slår på dette som den primære grund til at opgradere fra version 8.5, hvilket også siger en del om nyhedernes styrke.

Flash-filerne er bedre integreret i Director, således at Flash-animationernes kildefiler kan åbnes for redigering fra Director. Der er nu flere muligheder for at kontrollere Flash-objekterne med Lingo, Directors scripting-sprog, og nye instanser af Flash-objekter kan ligefrem oprettes fra Director MX.

Shockwave-filer, som er Director-filer til webbrug, kan integreres med Macromedias Flash Communication Server MX, som blev udsendt i sommer. Denne server kan håndtere forskellige funktioner så som chat, samarbejdsfunktioner, flervejs-lyd og video fra klient til klient.

Tilgængelighed

Tillige kan shockwave-klienten skabe en sikker HTTP-forbindelse til applikationsservere ved hjælp af Macromedias proprietære Flash Remoting Service, hvilket naturligvis følger med i Macromedias egen ColdFusion MX-applikationsserver. Andre må betale knap 1.000 dollar for en Java-implementering af teknologien. Med de kritiske briller på kunne man indvende, at åbne teknologier som Java RMI, XML-RPC og SOAP måske havde været bedre og billigere alternativer for udviklerne.

Tilgængelighed
En mere spændende nyhed er muligheden for at skabe tilgængelige multimedie-applikationer (accessibility). Multimedie har været udsat for en del kritik fra usability-miljøet, da mediet traditionelt set har bygget ensidigt på visuel kommunikation og interaktion baseret på pegeredskaber som mus.

Selvom det ikke betyder noget for flertallet af brugere, så afskærer det alligevel 20 procent af brugerne, siger undersøgelser fra offentlige institutioner i USA. Der kan også være mange anvendelser, hvor tilgængelighed er en del af krav-specifikationen. Det kan for eksempel gælde kiosk-applikationer, der anvendes i det offentlige rum. I USA er der således krav til, hvad sådanne applikationer skal opfylde med hensyn til tilgængelighed, og det har ganske naturligt tvunget producenterne til at adressere de problemer, som tilgængelig multimedie stiller.

Ved hjælp af en plug-in, eller Xtra, som det hedder i Directors verden, kan udvikleren på simpel vis få styresystemets indbyggede tale-system til at oplæse tekstsprites. Navigation med tastatur i stedet for mus eller andet pegeredskab muliggøres ved hjælp af behaviors, som er Directors færdiglavede scripts.

Opdatere eller ej

Derudover byder Director MX på en række produktivitetsforbedringer, så som forbedret debugging samt mulighed for at dele en tilpasning af programmets brugerflade med Flash MX og Fireworks MX. QuickTime 6 understøttes nu, inklusive muligheden for at streame MPEG4-video.

Intet pres for at opdatere
I forhold til Director 8.5, der på trods af det halve versionsnummer var en særdeles stærk opdatering, så er Director MX på de fleste punkter blot en ordinær vedligeholdelsesopdatering. På længere sigt er de forbedrede muligheder for at skabe tilgængelige multimedie-applikationer en stor gevinst, men det tager nok et stykke tid, før denne erkendelse trænger igennem i udviklermiljøet.

Med mindre man har behov for at importere Flash MX-filer, benytte muligheden for integration med backend-servere eller skabe tilgængelig multimedie, så er der ingen grund til at opdatere til den nye version.

Director MX er netop kommet i handlen og er set til 12.907,- kroner for Windows-versionen og 12.101 kroner for Macintosh-versionen, eksklusive moms. Opgraderinger til begge platforme er set til kr. 4.026 kroner. Windows-versionen kræver 98 SE eller senere, mens Macintosh-versionen kræver OS 10.1.2 eller senere.

Programmet er venligst udlånt af Supply Services A/S.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S