Internettet i knæ under orme-angreb

Det værste virus-angreb i 18 måneder, siger eksperter om ormen SQL Slammer, som tvang internettet i knæ over store dele af verden lørdag morgen.

Indhold

Mens de danske internet-brugere sov eller var på vej ud af sengen, voldte en orm med navnet SQL Slammer skade over hele internettet, og tvang nettet i knæ lørdag morgen. Værst gik det udover Sydkorea, hvor størstedelen af de nationale netværk gik fuldstændigt ned.

Da angrebet begyndte omkring klokken 6.30 lørdag morgen dansk tid, blev pakketabet på internettet målt til 20 procent. Det betyder at en ud af fem internet-pakker, som bærer data rundt på nettet, gik tabt.

På grund af det høje pakketab blev applikationer som IP-telefoni over internettet sat ud af kraft. Mange e-mail servere led også under de dårlige forbindelser.

I USA og Canada brød mange kontant-automater ned på grund af angrebet.

Ormen benyttede et kendt hul i Microsofts databasesoftware SQL Server 2000. Efter at have overtaget serveren, oversvømmer ormen nettet med pakker.

Ifølge sikkerhedskilder er ormen ikke farligt på den måde, at den sletter eller videresender data. Men ormen er særdeles aggressiv i måden, den spreder sig selv på.

Ormen er allerede blevet sammenlignet med Code Red, den hidtil værste orm i internettets historie. Omkostningerne ved Code Reds ødelæggelser er blevet opgjort til over 13 milliarder kroner.

Sikkerhedsorganisationen CERT har udsendt en meddelelse angående SQL Slammer, og Microsoft har ligeledes udsendt en sikkerhedsbulletin.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S