It-ansatte skal acceptere at blive målt og vejet

For mange medarbejdere er det svært at sluge tanken om, at deres arbejde bliver overvåget. Her er et par tricks til, hvordan man som leder bedst introducerer overvågning.

Artikel top billede

It-ydelse skal måles og vejes, og en type værktøjer til det formål går under benævnelsen dashboards: Grafikfyldte specialvinduer, der – i lighed med instrumentbrættet i en bil - viser status og udnyttelse af it-systemet og lignende målinger.

Den slags kan imidlertid være en svær kamel at sluge for mange ansatte.

Især på de lavere karrieretrin vil nogle straks se Orwell- og "1984"-spøgelser for deres indre blikke. Derfor skal medarbejderne så at sige tænde på dashboard-konceptet, før man kan opnå det fulde udbytte af teknologien.

Det siger Gloria Campbell, universitetslektor i virksomhedsadministration på Wartburg College i Iowa.

Lad medarbejderne bestemme

Grundlæggende er det en god idé at lade medarbejderne selv være med til at vedtage, hvilke ting og hvordan, der skal måles.

I så fald vil de nemlig være mere tilbøjelige til at acceptere instrumentbrættet som en acceptabel metode til måling af produktivitet og ydelse.

"Finder folk først målemetoderne retfærdige og rimelige, vil de ikke føle sig nær så truede," forklarer Gloria Campbell.

Dernæst skal medarbejderne overbevises om fordelene ved gennemsigtighed.

Sælg konceptet ved at forklare, hvordan netop denne type informationer tidligere kun havnede på økonomidirektørens bord, hvor det nu er muligt for hver enkelt, hhøj som lav, at være opdateret om virksomhedens tilstand.

Skulle noget uforudset overgå firmaet, vil de ikke føle sig ført bag lyset.

Synliggør gevinsten

Beskriv også gevinsten på produktivitetssiden.

Chefen, der holder øje med de ansattes produktivitet, har ikke en hemmelig sort bog i skuffen med opgørelse over vindere og tabere, som han offentliggør ved kvartalets udgang.

"Ikke blot får man et grafisk indblik i sin egen produktivitet – man får det jo også i "konkurrenternes" i de andre afdelinger," siger Campbell.

Forklar desuden, hvordan instrumentbrættet kan forebygge problemer.

Medarbejderne vil være mindre reaktive og mere proaktive, fordi de får nemmere ved at forudse problemer og løse dem, længe inden chefen får chance for at gribe telefonen.

Oversat af Lene Sekjær

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect