Smedegaard foran it-udfordringer i A. P. Møller

Ny administrerende direktør hos A. P. Møller har forståelse for, hvorfor it er vigtigt for en virksomhed. Og det kendskab bliver der brug for hos A. P. Møller, der blandt andet er i færd med en global SAP-udrulning.

Der bliver helt sikkert rigeligt at tage fat på for den nye A. P. Møller – Mærsk-topchef Nils Smedegaard Andersen, når han 1. december sætter sig i chefstolen hos Danmarks største virksomhed.

Blandt andet er A. P. Møller i øjeblikket i færd med at implementere økonomistyringssystemet SAP i den verdensomspændende koncern.

Denne udfordring er ikke ny for Nils Smedegaard Andersen.

Han kender til SAP fra sin tid hos Carlsberg.

Og generelt er Nils Smedegaard Andersen er en mand, der har god indsigt i it og teknologiens strategiske muligheder, vurderer hans nuværende it-direktør i Carlsberg, Lars Krejberg Petersen.

Vigtig komponent

”Det er bestemt en del af hans radarbillede, når han træffer beslutninger. Han er meget opmærksom på, at det er en komponent, der har betydning,” siger Lars Krejberg Petersen, der 1. februar tiltrådte som it-direktør hos Carlsberg.

At det er sandt, understreger Lars Krejberg Petersen ved at fortælle, at en af hans hovedopgaver i forbindelse med udnævnelsen til it-direktør har været at styrke relationen mellem forretning og it.

Men selv om Nils Smedegaard Andersen har siddet med i topledelsen, mens it-afdelingen hos Carlsberg har været i gang med en omfattende SAP-udrulning, kan opgaven næppe kopieres direkte fra Carlsberg til A. P. Møller.

Dertil er forretningerne alt for forskellige, vurderer Lars Krejberg Petersen.

Centralistisk strategi

Til gengæld siger han, at Nils Smedegaard Andersen går ind for en centralistisk it-strategi, hvis det vel at mærke giver mening.

Ganske vist er Carlsbergs it-systemer i dag samlet på flere forskellige it-platforme, fordi markederne er meget forskellige verden over, men det har været Carlsbergs strategi at centralisere de fælles it-funktioner som finance, HR og indkøb.

Hos A. P. Møller har strategien hidtil været en lidt anden.

Der har været en overordnet it-direktør, som har tegnet retningslinjer og strategier, men det har været op til de enkelte datterselskaber i koncernen at eksekvere strategierne.

OK med decentralitet

Dog behøver det en decentral it-organisation ikke nødvendigvis være et problem for en global SAP-udrulning, mener lektor Jette Lundin fra Handelshøjskolen i Århus. Men opgaven er noget sværere, vurderer hun:

”Det er ledelsesmæssigt sværere og kræver en større modenhed af it-organisationen. Det kræver stor respekt for det nye it-system i alle ledelsesniveauer, og det skal være meget klart, hvad der skal besluttes centralt, og hvilke frihedsgrader, der er lokalt. Ledere i alle niveauer skal føle, at de er medejere af det nye system for at sikre en god implementering,” siger hun.

For nogle virksomheder kan det endog være meget fornuftigt at bibeholde den decentrale it-styringsmodel.

”Der kan være helt specielle forhold på for eksempel det kinesiske marked, hvor det er nødvendigt at it-systemet bliver tilrettet lokale forhold,” siger hun.

Computerworld ville gerne have spurgt den kommende A. P. Møller-topchef, hvordan han vil håndtere it-udfordringerne hos Maersk Line. Men han har ikke ønsket at udtale sig om dette emne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car