Mozilla dropper udviklingen af Thunderbird

Mozilla-udviklerne vil fremover fokusere på at forbedre andre produkter.

Mozilla-organisationen, der blandt andet står bag udviklingen af webbrowseren Firefox, vil ikke længere udvikle den gratis mail-klient Thunderbird.

Det skriver direktøren Mitchell Baker på sin blog.

"Vores indsats med Thunderbird bliver overskygget af den enorme mængde energi og det store udviklingsmiljø rettet mod nettet, Firefox og hele økosystemet omkring det," skriver hun.

Ifølge direktøren betyder det, at Thunderbird ikke bliver prioriteret højt nok i organisationen, og da der ikke er udsigter til, at den situation ændrer sig, er det blevet besluttet, at Thunderbird ikke længere har nogen plads i Mozilla-gruppen.

Thunderbird lever videre

Det kommer dog næppe til at betyde mail-klientens endeligt, at Mozilla ikke længere vil bruge ressourcer på at udvikle den.

Organisationen er ved at undersøge, hvordan Thunderbird kan slippes fri, men samtidig får de bedste muligheder for at overleve.

Blandt andet undersøger man, om der er basis for en non-profit organisation, lig Mozilla Foundation, der kan sikre den videre udvikling af klienten. Hvis det er muligt, kan organisationen finansiere udviklingen igennem et datterselskab, ligesom Mozilla Foundation gør det igennem Mozilla Corp.

Men direktøren nævner også muligheden for, at Thunderbird kan blive overtaget af alverdens udviklere, ligesom organisationen valgte med SeaMokey, tidligere Mozilla Suite, i 2005.

Afviser pres fra Google

På Mitchell Bakers blog er nyheden blevet modtaget med blandede følelser, og nogle har spekuleret i, om Mozilla Foundations tætte samarbejde med Google, har ført til beslutningen om at stoppe udviklingen af Thunderbird.

Google kunne have en interesse i, at brugere, der er utilfredse med Microsofts Outlook- og Entourage-programmer, skifter til Gmail fremfor blot at skifte mailklient. Derfor er det bedst for Google, hvis der er så få alternative mail-klienter på markedet som muligt, mener debattører på bloggen.

De spekulationer afviser Mitchell Baker dog blankt.

"Jeg vil gøre det så klart som muligt, at Google absolut ikke har været involveret i beslutningen. Vi har ikke forhørt os hos Google med hensyn til udviklingen af og indtjening fra Thunderbird, eller udvikling og indtjening fra Gmail. Vi har ikke spurgt om Googles mening," skriver hun.

"Jeg aner ikke, om Google synes, at nyheden om Thunderbird er god, dårlig, irrelevant, eller om de overhovedet har hørt om det," tilføjer hun.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job