Claus Hougesen stryger helt til tops

Topnordics hidtidige administrerende direktør Claus Hougesen stryger helt til tops og forlader sin post i Topnordic, der får ny dansk chef.

Artikel top billede

Claus Hougesen forlader posten som administrerende direktør hos Topnordic for at blive koncernchef for Ementor. Arkivfoto: Torben Klint

43-årige Claus Hougesen forlader posten som administrerende direktør hos it-forhandleren Topnordic for at tiltræde posten som koncernchef for Ementor, hvor han hidtil også har haft titel af vicekoncernchef.

"I begyndelsen vil jeg nok tilbringe to-tre dage om ugen i Oslo, hvor hovedkontoret ligger, men ellers bliver det i Danmark og rundt om i koncernens 49 afdelinger alt efter behov," siger Claus Hougesen, der fortsat regner med at tilbringe halvdelen af sin tid ude hos kunderne.

Tæt på konkurs

Den hidtidige koncernchef for Ementor, Jo Lunder, går til en stilling som øverste chef for Ferd Industrial Holdings.

Lunder har ved siden af chefjobbet i Ementor siden 2004 siddet i bestyrelsen for Ferd Holding.

"Jo Lunder kom til Ementor i februar 2005, hvor selskabet var tæt på en teknisk konkurs. Det fik Jo, der er meget stærk på det finansielle, rettet op på, og nu synes han så, at det er tid at prøve noget nyt," siger Hougesen, der beskriver sig selv som "mere fokuseret på det operationelle."

20 års erfaring

Topnordics tekniske direktør Peter Trans overtager posten som administrerende direktør for it-forhandleren, der sammen med Atea og Ementor udgør Ementor-koncernen.

Peter Trans, der tidligere i sin karriere har været teknisk direktør i såvel Dana Data som Merkantildata, begyndte i Topnordic i 1990 og har været teknisk direktør siden 1995.

"Peter har mere end 20 års erfaring med it-infrastruktur og har sammen med Claus Hougesen været med til at skabe Topnordic," udtaler Ib Kunøe, bestyrelsesformand i Ementor-koncernen, der er moderselskab for Topnordic, i en pressemeddelelse.

Med i koncernledelsen

Peter Trans (39) har været ansat i Topnordic siden 2002 og var tidligere teknisk direktør for Ementor Danmark, som i dag er en del af Topnordic. I 2006 indtrådte han i koncernledelsen i Ementor.

”Jeg har været med i Topnordics udvikling, hvor vi er vokset fra 150 ansatte til i dag 1.100, og hvor vi har præsenteret et overskud i 23 kvartaler i træk, så jeg er fortrøstningsfuld i forhold til de nye udfordringer," udtaler Peter Trans i en pressemeddelelse.

Direktionen i Topnordic består foruden den kommende administrerende direktør Peter Trans af direktør Jan Elbæk, salgsdirektør Kim Holtum Schouw og økonomidirektør Martin Trolle.

Det økonomiske mål for Ementor-koncernen er ifølge en pressemeddelelse at nå en omsætning på 18,7 milliarder kroner (20 mia. norske kroner) og et EBITDA-resultat (resultat før renter, skat og af- og nedskrivninger) på en milliard norske kroner (0,9 mia. danske kroner) i 2010.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job