Svenske Prevas igen på dansk opkøbstogt

Prevas indlemmer endnu en dansk virksomhed i koncernen. Opkøbet er det tredje på blot to år.

Artikel top billede

Michael Carl, direktør i Prevas danske afdeling, har igen været på opkøb.

Den svenske it-koncern Prevas fortsætter sit danske erobringstogt og er tæt på at opkøbe den tredje danske virksomhed inden for blot to år.

Den børsnoterede virksomhed har netop underskrevet et såkaldt letter of intent med Kasmatic Innovation, der har til huse i forskerparken Scion ved DTU.

Forhandlingerne forventes at være afsluttet inden for en måned.

"Det absolut mest spændende ved Kasmatic er selskabets tætte relationer med universitetsverdenen, som vi gerne vil have bedre fat i. På det området mener vi, at vi har meget at lære," forklarer administrerende direktør i den danske afdeling, Michael Carl, der selv er kommet til koncernen igennem netop et opkøb.

Han er nemlig tidligere direktør i Glaze, der i august 2005 blev opkøbt af Prevas og sidenhen er smeltet sammen med et andet opkøbt firma, IO Technology, hvorved Prevas i Danmark i sin tid blev skabt.

Styrker markedsposition

Prevas er, ligesom Kasmatic, i branchen for produktion af indlejrede systemer, og på kundelisten står blandt andre Grundfos, Danfoss, B&O, Oticon og Texas Instruments.

Den bliver nu udvidet med blandt andre Hærens Materiel Kommando, som Kasmatic har hjulpet med udviklingen af et mobilt tandlægesystem.

Desuden vokser den danske afdeling til 70 mand og kan notere en omsætning på mellem 60 millioner og 70 millioner kroner.

Opkøbet styrker derudover yderligere Prevas position på det danske marked for embeddede systemer.

Direktør indtræder i ledelsen

Næste skridt for de to virksomheder bliver at få integreret Kasmatic i Prevas-koncernen. Det betyder blandt andet, at Kasmatic må vinke farvel til det navn, der har kendetegnet virksomheden i ti år.

Derefter skal der findes plads til den afgående Kasmatic-direktør, Allan Berg, i ledelsen hos Prevas. Endnu ved han ikke, hvor hans ansvar bliver placeret.

"Det må vise sig, hvor vi gør bedst brug af mine kompetancer, og det vi vil have et langt bedre billede af efter det første halve år," siger han.

Parterne ønsker ikke at oplyse, hvor meget Prevas har betalt for Kasmatic Innovation.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S