ODF og OOXML bør smelte sammen

Microsoft-standarden OOXML har stadig en chance i Danmark. Dansk Standard anbefaler, at Microsofts OOXML og open source-formatet ODF smelter sammen.

Microsoft kan stadig nå at få godkendt sit meget omstridte dokument-format, OOXML, her i landet.

Det sker, selv om Dansk Standard i weekenden stemte "nej med kommentarer" til certificering OOXML, der blandt andet kæmper om at blive implementeret som åben standard i offentlige danske myndigheder.

Nej med kommentarer betyder, at Dansk Standard ikke accepterer OOXML på nuværende tidspunkt.

"Der er en række punkter, som selskabet skal arbejde på. Men det er især med hensyn til interoperabiliteten og kompatibiliteten med ODF, som har været det springende punkt for udvalget til ikke at stemme ja til ISO-certificeringen af OOXML," siger vicedirektør Jesper Jerlang fra Dansk Standard.

Afvisningen kommer efter, at et udvalg nedsat af Dansk Standard på 33 organisationer og virksomheder har behandlet Microsofts ansøgning om ISO-certificering her i landet.

Bør være én standard

Jesper Jerlang fortæller, at det danske udvalg anbefaler, at ODF og OOXML på længere sigt bliver til ét fælles format.

"Det er tidligere set i ISO-regi, at to standarder bliver forenet til én, hvor de ansvarlige parter bliver påtvunget til at integrere de to standarder," siger han.

Han påpeger dog, at det først kan komme på tale i næste fase, når og hvis OOXML bliver ISO-certificeret.

Norge stemmer nej

I flere lande har der i weekenden været afstemninger omkring OOXML-formattet, da der i går var deadline for de nationale standardiseringsorganer.

Også i Norge har Microsofts OOXML-standard fået en nedadvendt tommelfinger, og ligesom i Danmark er det med kommentarer..

De høflige nordmænd siger, at de naturligvis ikke har noget imod Microsoft, men de blot ønsker, at OOXML fungerer korrekt, når og hvis formatet bliver godkendt.

Det samme gælder i New Zealand, som også har stemt nej.

Ungarn trækker samtidigt sit tidligere ja til ISO-certificeringen tilbage, og kan nu ikke bestemme sig for at ja eller nej.

Derfor undlader landet nu at stemme i ISO-beslutningen ligesom det også er tilfældet i blandt andet Australien.

Op på hesten igen

Hos Microsoft bliver beskeden om afslagene i blandt andet Danmark taget med sindsro.

"I Microsoft har vi stor respekt for den omfattende og kompetente indsats, der er ydet i Dansk Standard og i dokumentudvalget i arbejdet med at afklare den danske holdning til en ISO-godkendelse af dokumentstandarden Office Open XML," siger strategi-manager i Microsoft, Jasper Bojsen.

Han er samtidigt sikker på, at en grundigere behandling af OOXML vil føre til et ja til ISO-godkendelsen i både Danmark, Norge samt andre i lande, der indtil videre har stemt nej.

"Der er jo i virkeligheden ikke stemt nej. Der er stemt "måske," fordi vi stadig har en chance for i samarbejde med blandt andre Dansk Standard at løse de tekniske problemstillinger og opnå certificeringen," siger Jasper Bojsen.

Den endelige beslutning om Office Open XML bliver godkendt som ISO standard forventes at blive truffet på et møde i Geneve i slutningen af februar 2008.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse