Intel bekræfter massefyringer

Chip-giganten Intel Corp. reducerer sin medarbejderstab med 10 procent for at gøre driften mere effektiv. Især kvindelige medarbejdere er i farezonen.

"Vi er i et konkurrencepræget miljø og er nødt til at være i form og effektive," siger Intels talsmand, Chuck Mulloy. Han nævner ikke, hvor mange it-medarbejdere, der vil blive fyret, men sagde, at nedskæringerne sker globalt.

Mulloy bekræftede nedskæringsplanerne, efter at en anonym blogger havde afsløret detaljer om fyringsrunden, blandt andet med oplysninger om, hvilke vurderinger, der skulle ligge til grund for fyringerne.

Resultatet af den proces er grim, skrev bloggens redaktør, der kalder sig Intel IT Guy og hans blog for "Intel Perspective Blog". Han noterede sig, at fyringerne internt kaldes "fratrædelser".

"Dette er først og fremmest 'kompetencebaserede' fratrædelser, hvilket betyder, at vi skal gennem en kompetencevurdering af hver enkelt medarbejder, sammenligne dem og afgøre, hvem vi bedst har råd til at undvære i vores grupper. Det er ubehageligt, smertefyldt arbejde, og det går ikke godt - i hvert fald ikke i min gruppe," skriver Intel IT Guy.

Bloggeren tilføjede, at han mener, at kompetencevurderingen bliver foretaget, for at gøre processen juridisk forsvarlig og identificere folk objektivt. Og ikke efter vores bedste evner. Jeg mener, det har været objektivt, men resultatet er grimt. Uanset hvordan vi vender det, er vi nødt til at afskedige gode folk, for at nå vores mål. Vi skærer ikke kun fedtet væk - vi skærer i organisationens muskler."

Mange kvinder i farezonen

Han tilføjede, at baseret på de vurderinger, de enkelte medarbejdere har fået, så "ser det ud til, at en masse kvinder i min gruppe vil blive berørt." Det kan gå ud over kønsfordelingen, skrev bloggeren - men alternativet kan være at fyre medarbejdere, der har fået bedre vurderinger.

"Når alt kommer til alt, og jeg ser på kompetencevurderingerne for min gruppe, så er der ikke nogen gode svar," skrev han.

Den anaonyme Intel-blogger efterlyste andre metoder, så som frivillige fratrædelsesordninger, som Intel indimellem har tilbudt. Ellers er der, skrev bloggeren, motiverede medarbejdere, der arbejder hårdt, som skal fyres.

Tilbydes fratrædelsesordninger

Mulloy ønskede ikke at diskutere bloggerens kommentarer, men sagde, at fratrædelser hos Intel indebærer en ordning for medarbejdere, der ikke har fundet nyt job efter to måneder, hvor de tilbydes forskellige fratrædelsesordninger baseret på anciennitet. Opsagte medarbejdere, der ikke ønsker at blive i to måneder, tilbydes en fratrædelsespakke, tilføjede Mulloy.

Tidligere på året, annoncerede Intel planer om at afskedige 1.000 medarbejdere. Fyringerne skulle ske på, hvad Intel kaldte en utidssvarende hukommelses-chip fabrik i New Mexico.

I den irske presse har der været historier fremme om, at Intel via frivillige fratrædelser vil nedskære antallet af medarbejdere med 200 på deres Flash Memory-fabrik.

Intels administrerende direktør, Paul Otellini, sagde i maj måned, at han forventede, at antallet af medarbejdere ville fortsætte med at falde resten af 2007. Firmaet havde 92.000 ansatte ved udgangen af juni måned. Det var 12.200 færre end i juni sidste år.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse