Nu åbnes der for .asia-domæner

Det er nu, danske virksomheder skal registrere deres varemærker under det kommende .asia-domænenavn.

Den 9. oktober åbner første runde af registreringer på det nye topleveldomæne .asia. Den henvender sig til virksomheder med registrerede varemærker, så danske firmaer, der gerne vil have deres navn registreret under det kommende .asia-domæne, skal snart bestemme sig.

”Den økonomiske vækst i Asien er massiv og udenlandske virksomheder, der allerede er til stede eller som påtænker at lave forretninger i regionen, kan komme tættere på de asiatiske markeder ved at registrere deres varemærker under .asia-endelsen. Det handler om både kultur og forretning,” siger Mikkel Noesgaard, direktør for produktudvikling hos Speednames Business.

Der stilles en række krav til de varemærker, der kan registreres. Der skal være ansøgt om varemærket før 16. marts 2004 og varemærket skal være i brug,

Den 13. november vil der blive åbnet op for næste fase af ansøgningsprocessen. Her kan virksomheder ansøge om flere domæner, der relaterer sig til deres forretning.

Ifølge Mikkel Noesgaard, er det specielt første fase, som danske virksomheder skal være opmærksomme på, fordi der her er restriktioner, som prioriterer ansøgninger på varemærke- eller virksomhedsnavne.

Varemærker der giver adgang til en .asia-endelse efter den 13. november skal være ansøgt om inden 6. december 2006 og mærket skal være registreret ved den relevante myndighed.

”Det er nu det gælder for virksomhederne om at beskytte deres varemærker under .asia-domænet. Hvis varemærkeholdere ikke gør det i den første fase, vil de få markant sværere ved at få fat i deres værdifulde domæne.

Domæner auktioneres væk

Hvis der er mere end en ansøger til et domæne, vil det automatisk gå i udbud og ansøgerne må byde på det i en auktion. Det er altså ikke nødvendigvis nok at komme først til mølle, som det er tilfældet ved andre domæneregistreringer.

”Princippet om at sende et domæne i udbud, vil på mange måder gøre ansøgningsforløbet mindre hektisk for alle parter. Til gengæld kan det altså blive dyrere for de købere, der må erhverve deres .asia-domæner på auktion. Det vil dog kun være en brøkdel, der ender på auktion, så den nye procedure vil tilgodese de mange og ikke de få,” siger Mikkel Noesgaard fra Speednames.

Det nye topleveldomæne forventes at blive åbnet for almindelige registreringer i februar 2008.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS