De ældre skal lokkes på nettet

Microsoft vil hjælpe den ældre generation af digitale analfabeter med at blive bedre til at bruge internettet.

I en kæmpestor oppustelig computer talte videnskabsminister Helge Sander (V) i dag tirsdag til den ældre del af befolkningen.

I den store computer er der også en ’mini-datastue’ med rigtige computere og adgang til internettet, som ældre hele dagen kan prøve kræfter med - af kyndig vejledning givetvis.

Rådhuspladsen er i disse dage omdrejningspunktet for informationskampagnen Netsikker Nu!, der skal få ældre til at gå på nettet.

For selvom World Economic Forum har udråbt Danmark til Verdens Bedste It-Nation, kan en stor del af befolkningen ikke finde ud af teknologien - herunder de ældre.

Hjælp til selvhjælp

Derfor er Microsoft sammen med Ældremobiliseringen taget skridtet mod en række aktiviteter, der skal hjælpe ældre sikkert i gang på nettet.

Formålet er også at spare det danske samfund et tocifret milliardbeløb om året, hvis de ældre lærer at kommunikere og betjene sig selv ved hjælp af nettet.

De ældre skal blandt andet lære at vedhæfte en fil på en mail, åbne en netbank eller en digital signatur, udfylde deres digitale selvangivelse eller bare bestille en billet over nettet.

I forbindelse med den årligt tilbagevendende kampagne Netsikker Nu! har Microsoft i samarbejde med Ældremobiliseringen arrangeret undervisning på 10 datastuer i hovedstadsområdet.

Målet er, at datastuerne skal være med til at hjælpe de ældre sikkert i gang på nettet.

”Med datastuerne håber vi at kunne inspirere de ældre til at benytte sig af internettets tilbud. Vi fortæller de ældre, hvordan de kommer i gang og bruger de mest kendte tjenester, som Hotmail, Explorer og Live Messenger,” siger Sara Helweg-Larsen, kommunikationsdirektør hos Microsoft.

Videnskabsministeriet og en række virksomheder og organisationer står bag Netsikker Nu! 2007, der skydes i gang i dag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job