Sikkerhedschefen er en marsmand

Tema: Sikkerhed: Danske virksomhedslederes fokus på sikkerhed opstår gennem mediernes overskrifter og ikke via argumentation fra it-afdelingen.

Artikel top billede

"Topchefen ser ofte den sikkerhedsansvarlige som en marsmand, der taler et helt uforståeligt sprog," sagde Lars Mikkelgaard-JensenIBM’s administrerende direktør.

Tema: Topledelsen er ikke interesseret i sikkerhed, men i virksomhedens vækst. Samtidig er vidensniveauet lavt, og det sætter it-afdelingen på arbejde.

Det betyder nemlig, at it-afdelingen står overfor en solid pædagogisk opgave med at få forklaret cheferne, hvordan sikkerheden i firmaet hænger sammen.

Sådan lød budskabet fra IBM’s administrerende direktør på Secure Denmark 2007-konferencen, der løb af staben i går.

"Topchefen ser ofte den sikkerhedsansvarlige som en marsmand, der taler et helt uforståeligt sprog," sagde Lars Mikkelgaard-Jensen.

"Men virksomhedens forretningsansvarlige skal forstå det, og derfor er kommunikationen et af de væsentligste elementer i den moderne virksomheds sikkerhedsarbejde."

Virksomhedernes chefer ved godt, at sikkerheden skal være i orden, men sikkerhed opfattes tit som en passiv udgift, der kan virke unødvendig.

Holdningen er derfor ofte, at det går ganske udmærket, så hvorfor ændre på det med noget så uinteressent som en software-opdatering, lød det fra Mikkelgaard-Jensen.

Overskrifter og krav skræmmer

Der er dog i de senere år kommet flere ledelsesrelaterede elementer ind i billedet i forbindelse med sikkerhedsproblematikkerne.

Myndigheder er eksempelvis begyndt at stille krav. Overholdes de ikke, bliver man straffet, og det budskab forstår lederne.

"Får virksomhed en revisionspåtegnelse i forbindelse med manglende sikkerhed, så åbnes ledelsen øjne," sagde Lars Mikkelgaard-Jensen.

Samtidig er pressens megen omtale af sikkerhedsfejl og -problemer medvirkende til at presse budskabet igennem.

"Når de dårlige overskrifter dukker op i medierne, giver det problemer for forretningen, og det forstår cheferne," sagde Lars Mikkelgaard-Jensen.

"Fokus på sikkerhed hos ledelsen kommer desværre gennem overskrifter og ikke via argumentation fra it-afdelingen," sagde IBM-direktøren.

Medarbejderne er det største problem

Det svageste led i sikkerheden er virksomhedens ansatte, så klart var direktørens budskab på Secure Denmark 2007.

"Det menneskelige aspekt er det, vi er mest bekymrede for," sagde IBM's direktør. "Bevidst eller ubevidst er medarbejderne nemlig medvirkende til langt de fleste sikkerhedshændelser i verdens virksomheder."

Problemet skal ifølge IBM løses via dynamisk uddannelse af medarbejderne samt ved at opbygge en datakultur i virksomhederne.

Teknologi og fysisk sikkerhed kommer som de næste punkter på ledelsens sikkerhedsliste.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S