Lavere popcornpriser kan stoppe piratkopiering

Den tyske filmindustri mister angiveligt 193 millioner euro om året på grund af fildeling og piratkopiering. Lavere priser på popcorn kan hjælpe folk tilbage i biografmørket.

Filmindustrien mister mange penge på fildeling og piratkopiering af DVD'er.

Det har den påstået i mange år, og nu bakker et tysk forskerhold påstanden op.

I forskningsprojektet "Consumer File Sharing of Motion Pictures", som professorer i medie og marketing ved universiteterne i Weimar og Hamborg har stået i spidsen for, har man over ti måneder undersøgt 1.100 tyskeres forbrug af film.

De er blandt andet løbende blevet spurgt om, hvorvidt de havde set piratkopier eller planlagde at se piratkopier af i alt 25 film, der netop var kommet op i de tyske biografer i foråret 2006.

Det er ifølge forskerne det første videnskabelige studie, der undersøger de enorme skader, som filmindustrien påstår, at fildeling og piratkopiering påfører den.

Tab for millioner

Kritikere af filmindustriens undersøgelsesmetoder har hævdet, at piratkopier faktisk stimulerer markedet for de legalt solgte film, snarere end udkonkurrerer dem.

Men nu har de tyske markedsforskere påvist, at piratkopier rent faktisk erstatter produkter på det legale marked.

Konklusionen er klar: Illegal filmkopiering og fildeling rammer filmindustriens vigtigste omsætningskanaler, nemlig biograferne, leje og salg af DVD-film.

Undersøgelsen konkluderer, at piratkopier erstatter 12,6 procent af biografbesøgene. Det svarer til 94 millioner euro om året i tabte billetindtægter.

I en verden uden illegal fildeling og piratkopier, ville der blive udlejet 10,5 procent flere DVD'er. Det er et tab på 28 millioner euro om året.

Der ville blive solgt 14,7 procent nye spillefilm på DVD, hvis det ikke havde været for de ulovlige film. Her går filmindustrien glip af 71 millioner euro om året.

I alt mister den tyske filmindustri en omsætning på 193 millioner euro om året på grund af fildeling og piratkopiering.

Hensigten er synderen

Forskerne konkluderer overraskende, at selve besiddelsen af en illegal kopi ikke betyder så meget. Det er mere hensigten fra forbrugerens side, der er problemet.

"Når en person først har sat sig for at ville se en piratkopi af en film, er det faktisk ligegyldigt, om vedkommende rent faktisk får fingre i den ulovlige kopi. Han er under alle omstændigheder tabt som biografgænger eller lovlig DVD-kunde," siger professor Thorsten Hennig-Thurau, Weimar-universitetet.

Undersøgelsen konkluderer også, at jo større viden forbrugeren har om mulighederne med fildeling og kopiering, jo stærkere er beslutningen om at skaffe sige en ulovlig kopi.

Prisen på popcorn

Ønsket om at skade filmindustrien spiller en lille rolle i forklaringen på, hvorfor tyskerne piratkopierer.

Kampagner, der skræmmer folk med truslen om retslig forfølgelse, virker overhovedet ikke.

"De kampagner, der har været ført i Tyskland mod piratkopiering, som har slået på forbrugernes frygt for at blive straffet, er forkert sat op. Filmindustrien i andre lande har ført kampagner, der appellerer til forbrugernes dårlige samvittighed, og det er tydeligt mere virkningsfuldt," siger professor Hennig-Thurau.

Endelig konkluderer forskerteamet, at folks interesse for at se piratkopier af film, ikke mindst hænger sammen med de ekstraomkostninger, der er forbundet med at gå i biografen

"Hvis biograferne skal vinde kunderne tilbage, må de blandt andet sænke de astronomiske ekstraomkostningerne ved et biografbesøg, som prisen på popcorn og p-afgifter," mener Thorsten Hennig-Thurau.

Overfor Computerworld understreger han, at en lavere pris på popcorn isoleret set ikke afskaffer piratkopiering.

"Pointen er, at omkostningerne forbundet med det legale forbrug af film er meget høje i forhold omkostningerne forbundet med det illegale forbrug. Det er det, vi ser i vores data," siger han.

I stedet for at fokusere på at sænke popcornpriserne, kunne alternativet være, at filmindustrien gør det attraktivt for forbrugerne at downloade film legalt, mener Thorsten Hennig-Thurau.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job