Uenighed splitter ITEK's e-læringsudvalg

Staten vil i et udbud kun have én leverandør af et e-læringssystem. Det skaber uenighed i et udvalg om e-læring under ITEK.

Uenigheden er brudt ud i ITEKs e-læringspanel om statens planer om kun at have et enkelt e-læringssystem.

"Det er forbundet med stor risiko for staten og Danmark kun at udvælge én enkelt leverandør på en så stor kontrakt som statens LMS udbud," siger direktør Jesper Lohse, Danish Probe, der er medlem af panelet.

Han mener, at det vil forsinke og hæmme målet om Danmark som verdens førende e-lærings nation, at staten kun går efter én leverandør til hele dens e-læringsadministrationssystem,

Det synspunkt er et andet udvalgsmedlem, direktør Christian Ravn fra MOCH, uenig i.

"Det er indlysende, at vinderen af udbudet vil have klare fordele på markedet for e-learningadministrationssystemer i Danmark og på EU-plan." siger han.

Men Jesper Lohse mener, det vil komme til at betyde en større forsinkelse af e-læring indenfor staten og i Danmark.

"Og det er stik imod formålet med den nationale e-læringsstrategi for Danmark," siger Jesper Lohse.

Forsinker e-læring i Danmark

Han forklarer, at det vil være meget vanskeligt – og stik imod brugernes ønske at indordne sig under ét nyt system - når der er tale om mange forskellige organisatoriske offentlige enheder med specifikke behov og helt forskellige it-systemer.

I stedet foreslår direktøren mangfoldighed ved at staten eksempelvis udarbejder en god markedsundersøgelse, sætter en pris per bruger, der svarer til gevinsten ved at udvælge én enkelt LMS leverandør for det samlede antal brugere, og definerer en nem standard for brugerdata og statistik, som skal overholdes af de statslige leverandører.

”Det er jo ganske nemt og vil spare staten for de samme penge plus Danmarks konkurrenceevne inden for e-læring vil blive bedre," siger Jesper Lohse.

Fem prækvalificeret

Fem aktører er blevet prækvalificeret til udbuddet. Det er Oracle, NNIT, IBM, Multidata og et hold bestående af KMD og Saba.

Det store system udrulles i staten i takt med at der er kommet øget fokus på e-læring.

Videnskabsminister Helge Sander fremlagde for nylig en e-læringsstrategi for Danmark.

Og i et interview til Computerworld har ministeren udråbt e-læringsområdet til et nøgleområde i de kommende år.

Ikke godt nok

Ministeren anerkender, at indsatsen omkring e-læring indtil videre ikke har givet de resultater, som man havde håbet.

“For vi kan jo se en kolossal stigning inden for e-handel, men til gengæld står det grelt til med e-læring. Vi er ved at udvikle en handlingsplan, fordi vi skal udnytte det potentiale, der er i det.” siger han.

Ministeren sammenligner potentialet i e-læring med det, der er i e-handel.

“Indholdsmæssigt er der ikke nogen sammenhæng, men man kan sige, at e-læring står i stampe ligesom e-handlen gjorde på et tidspunkt,” siger han.

Nu truer udbudsformen i statens altså målsætningen om at gøre Danmark til en af verdens førende e-læringsnation, mener Jesper Lohse.

Men det bør man dog ikke frygte, hvis man lytter til det andet medlem af e-læringsudvalget Christian Ravn.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,