Ericsson-krise kan være dyb og alvorlig

Ericssons katastrofale kvartalsregnskab kan være et udtryk for end dybere krise end som så.

Ericssons regnskab for tredje kvartal 2007 er så skuffende, at aktiekursen på den svenske netværksgigant er røget i bund med hele 25 procent.

Det dårlige regnskab skyldes især, at der er solgt færre trådløse netværk, end ledelsen havde forventet.

Aktieanalytiker Søren Linde fra Jyske Bank vurderer, at krisen kan vise sig at vare ved.

"Jeg tror, at det her er en tendens. Udrulningen af nye netværk vejer tungt i produkt-mikset for tiden, og der er konkurrencen noget hårdere end på de andre produkter," siger Søren Linde.

Han peger på, at Ericsson blandt andet møder skarp konkurrence fra kinesiske netværks-virksomheder.

Ericssons indtjening i tredje kvartal er faldet til 4,6 milliarder kroner mod 7,2 milliarder kroner sidste år.

Uheldig situation

Ifølge Søren Linde står Ericsson i en uheldig situation.

Selskabet tjener typisk flere penge på at opgradere eksisterende netværk end på at sælge nye, men det vil give problemer, selvom selskabet skulle få held med at rykke balancen.

"Hvis produkt-mikset stiger inden for opgraderinger, hvor man altså har en lidt bedre marginal end inden for nye netværk, vil det også betyde, at væksten er ved at løje af."

"Lige nu lever Ericsson ret højt på, at selskabet er ved at installere basen hos især kunderne i Asien, så jeg frygter, at væksten kan blive ramt, når produkt-mikset til gengæld flytter sig over, hvor der er noget mere margin. På den måde er der ikke udsigt til forbedringer," lyder konklusionen fra Jyske Banks Søren Linde.

Udsigt til øget konkurrence

Ericsson sidder selv på omkring 40 procent af netværks-markedet og er dermed verdens suverænt største selskab på området.

Nokia-Siemens sidder på omkring 20 procent, skarpt forfulgt af Alcatel-Lucent.

De to fusioner har hidtil givet Ericsson vind i de svenske sejl, fordi operatørerne har været i tvivl om, hvorvidt Nokia-Siemens og Alcatal-Lucent ville fortsætte med at understøtte de produkter, de har.

Men vinden kan meget vel være ved at vende, for Ericsson kan oven på det dårlige kvartalsregnskab se frem til hård konkurrence i den kommende tid.

"De (Nokia-Siemens og Alcatel-Lucent, red.) vil selvfølgelig forsøge at vinde deres markedsandele tilbage, og så er der selvfølgelig også virksomheder som ZTE og Motorola i markedet," siger aktieanalytikeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S