Acer overhaler Lenovo og sigter efter Dell

Acer har overhalet Lenovo og er efter firmaet opkøbte Gateway, verdens tredje største leverandør af pc'er. Næste mål er at overgå Dell. HP er stadig størst.

Computerworld News Service: Hvis Acer kan nå op på en 12 procents markedsandel, er vi i en position, hvor de kan udfordre Dell, sagde J.T. Wang, Acers bestyrelsesformand, ved fremlæggelsen af regnskabet for tredje kvartal.

Antallet af solgte pc'er er steget markant i år, hvilket delvis skyldes en øget fokusering på salget af bærbare, der er det mest attraktive segment inden for pc'er, og delvist et forstærket samarbejde med distributørerne.

Acers salg steg med 58 procent i forhold til tredje kvartal 2006, viser en opgørelse fra Gartner.

Den taiwanske pc-producent stod for 8,1 procent af verdens samlede pc-salg i tredje kvartal.

I tredje kvartal 2006 var procentdelen 5,9. Tallene indbefatter ikke Gateways salgstal. Acer købte Gateway for 3,67 milliarder kroner i forrige uge.

Dells salg voksede med 3,5 procent i tredje kvartal, men tabte stadig markedsandele i forhold til sidste år, og sluttede på andenpladsen med 14,4 procent mod 15,9 procent i samme kvartal 2006.

Hewlett-Packard holdt deres førsteplads som verdens største pc-producent. I tredje kvartal var deres andel af salget 18,8 procent mod 16,1 procent i sammen periode sidste år.

Lenovo på fjerdepladsen opnåede otte procent mod 7,5 procent sidste år.

Tocifret vækstrate

Acer forudser, at de vil have en tocifret vækstrate næste år, og ligge over gennemsnittet for branchen. Ledelsen forventer også, at fjerde kvartal bliver godt, og uden fald i efterspørgslen på pc'er.

"Vi har ikke set nogen opbremsning. Efterspørgslen er stadig god," siger Gianfranco Lanci, Acers præsident.

Han forventer at salget vil stige med 10 til 20 procent i tredje kvartal. Firmaet har ikke oplyst, hvor mange pc'er de solgte i tredje kvartal, men Gartner anslår, at det er tæt på 5,5 millioner solgte enheder.

I fjerde kvartal begynder Acer at lægge Gateways salgstal til deres, hvilket alt andet lige vil give dem en forøget markedsandel.

Gateway solgte 865.000 pc'er på deres største marked, det amerikanske, i tredje kvartal, hvilket er et fald i forhold til de 1.01 millioner solgte pc'er i sidste års tredje kvartal.

Dell har vendt skuden

Gianfranco Lanci tror, at en stærkere produktserie inden for bærbare kan øge salget. Nye bærbare fra Gateway, kan være i handelen allerede i første kvartal næste år.

Dell sidder ikke stille og afventer situationen. Forsøgene på at få ændret kursen, ser endelig ud til at lykkes, da tallene for dette kvartal steg for første gang i et år.

Acers chefer sagde, at størrelsen af firmaerne er afgørende, når det globale slag om pc-markedet udkæmpes.

Store leverandører kan presse deres underleverandører til at sælge billigere dele.

Derfor er Dell på andenpladsen stadig i en meget gunstig position.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S