Hvad nu hvis du var statsminister, Finn Helmer?

Folketingsvalg 2007: Bredbåndsforbindelse til hele landet. Det er nøglen til succes for Danmark og det første, Finn Helmer ville gøre, hvis han blev statsminister.

Artikel top billede

Finn Helmer, investor og direktør i ComX, hvis du var statsminister, hvilket it-område ville du så sætte ind på som det første?

"Jeg ville få bredbånd ud til hele landet og hæve hastigheden til 10 gigabit. Et land uden bredbånd til alle hører ikke hjemme i det 21. århundrede.

I den sidste måling lå vi på linje med Mexico i målingen af hastigheden per indbygger. Det er en katastrofe.

Investeringen er kun en brøkdel af en bro til Tyskland, men efter få år vil fortjenesten kunne betale en hel bro."

Hvem ville du så udnævne til it-minister?

"Det kan jeg simpelthen ikke sætte navn på.

Men på stillingsopslaget skal stå en person, der forstår at udnytte bredbåndet til at skabe et godt iværksættermiljø.

En der formår at bringe vores løsning ud til resten af verden og sælge den derude."

Hvad ville du så gøre for it i erhvervslivet?

"Ud over at skaffe mere kvalificeret arbejdskraft vil jeg styrke iværksættermiljøet omkring det nye højhastighedsbredbånd, jeg lige har indført som statsminister.

I løbet af nogle få år vil man se 4-5 virksomheder udvikle sig som Giga og blive solgt for 10 millarder kroner.

Det vil tjene hele investeringen ind."

Hvordan ville du så sikre, at det offentlige udnyttede hele potentialet i it?

"Her vil bredbåndsforbindelsen igen være nøglen.

I stedet for at gå til lægen og at hjemmehjælpere drøner rundt på vejene.

Vil et højhastigheds bredbånd sætte skub i hele kommunikationen mellem borgere og det offentlige over nettet."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S